Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Nehodovost na Jihlavsku

JIHLAVSKO: Listopadové nehody se obešly bez ztrát na lidských životech.  

„V zimních měsících riziko vzniku dopravní nehody stoupá. Zvláště v současné době, kdy jsou vozovky pokryté uježděnou, čerstvě napadlou nebo rozježděnou vrstvou sněhu, mnohdy namrzlé, zledovatělé nebo se sněhovými jazyky je nutné snížit rychlost a dbát zvýšené opatrnosti“ říká vedoucí Dopravního inspektorátu Jihlava npor. Radek Hamža.
Jak dále dodává, řidiči musí vždy přizpůsobit jízdu stavu a povaze vozovky, svým schopnostem a aktuálnímu počasí. „Nutné je také dodržovat bezpečnou vzdálenost mezi vozidly. Dále musí řidiči věnovat pozornost dopravně technickému stavu komunikace a dopravní situaci. Apelovat chceme i na chodce. Brzdná dráha vozidla se na zasněženém povrchu silnice prodlužuje, a proto musí chodci dbát při přecházení vozovky zvýšené opatrnosti a s touto skutečností počítat“ sdělil npor. Hamža.
 
Dopravní nehodovost porovnání roku 2010 a 2009
V letošním roce šetřili policisté na Jihlavsku do konce listopadu 396 dopravních nehod. V loňském roce jich bylo ve stejném období 237.
V letošním roce zemřelo při nehodách 11 lidí, 24 osob bylo zraněno těžce a 268 lehce. Vloni zemřelo do konce listopadu 6 osob, 26 utrpělo těžké zranění a 213 lehké.
Celková škoda, která při nehodách vznikla, přesáhla částku 31 milionu korun. V loňském roce byla škoda o přibližně 9 milionu nižší.
V letošním roce policisté zjistili požití alkoholu u 26 viníků dopravních nehod, vloni jich bylo o 15 více.
Nejčastější příčiny vzniku dopravních nehod jsou stále stejné a to nepřizpůsobení jízdy stavu a povaze vozovky, svým schopnostem a aktuálním klimatickým podmínkám (163 dopravních nehod), vysoká rychlost jízdy (114 dopravních nehod) a nerespektování přednosti v jízdě (46 dopravních nehod).
Řidiči se také často při jízdě vozidlem plně nevěnují řízení, nedodržují bezpečnou vzdálenost mezi vozidly a riskantně předjíždějí, což vede k dopravním nehodám.
Letos zavinili v 8 případech dopravní nehodu chodci, v 54 lesní zvěř a k jedné dopravní nehodě došlo z důvodu závady na silnici.
 
Dopravní nehody v měsíci listopadu
V listopadu došlo na Jihlavsku ke čtyřiceti dopravním nehodám a čtyřiapadesáti událostem v silničním provozu.
Listopadové nehody se obešly bez ztrát na lidských životech
Jedna osoba byla při dopravních nehodách zraněna těžce a 23 lehce.
Celková škoda vzniklá při nehodách byla vyčíslena na více než dva a půl milionu korun.
Alkohol policisté zjistili u dvou viníků dopravních nehod.
Účastníkem dopravních nehod bylo jedno dítě mladší patnácti let.
K patnácti nehodám došlo v obci a k pětadvaceti mimo obec.
30 dopravních nehod způsobili řidiči motorových vozidel, jednu chodec a k devíti nehodám došlo v důsledku střetu s lesní zvěří.
 
V zimních měsících doporučujeme řidičům, aby si vozidlo vybavit sněhovými řetězy (je nutné předem vyzkoušet, jak se na kola nasazují), teplým oblečením (nezapomenout na rukavice a pokrývku hlavy), popř. dekou. Ve vozidle je dobré mít lopatku a posyp pod kola.
 
Všem řidičům přejeme šťastný návrat z každé cesty.
 
por. Bc. Jana Kroutilová, komisař
3. prosince 2010

vytisknout  e-mailem