Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Nehoda dvou cyklistek

HRADECKO - Cyklisté se po zimní pauze začínají vracet do silničního provozu. 

Ve středu 24. února 2021 došlo krátce před šestou hodinou večerní v Hradci Králové k dopravní nehodě. Podle prvotních informací se jednašedesátiletá cyklistka zřejmě plně nevěnovala řízení svého kola a přední částí narazila do cyklistky, která právě dobrzďovala před přechodem pro chodce. Policisté provedli dechovou zkoušku a výsledek byl u obou negativní. Jedna z žen byla předána do péče lékařů.

Po zimě se většina z nás těší, až bude moci zase vyjet na kole, stejně jako řidiči jsou i cyklisté účastníci v silničním provozu a musí tedy dodržovat pravidla podle zákona, jako řidiči. 

Pojďme si připomenout několik rad a doporučení, které by měly přispět milovníkům cykloturistiky k bezpečným projížďkám v našem kraji. Je dobré se před vyjížďkou ujistit, zdali je jízdní kolo v řádném technickém stavu a jestli je v pořádku povinná výbava.

Připomeňme si povinnou výbavu jízdního kola:
• dvě na sobě nezávislé účinné brzdy
• zadní odrazka červené barvy (tato může být kombinována se zadní červenou svítilnou nebo nahrazena odrazovými materiály obdobných vlastností)
• přední odrazka bílé barvy (tato odrazka může být nahrazena odrazovými materiály obdobných vlastností)
• odrazky oranžové barvy na obou stranách šlapátek, na paprscích předního nebo zadního kola nebo obou kol nejméně jedna boční odrazka oranžové barvy na každé straně kola
Odrazové materiály nahrazující přední nebo zadní odrazku mohou být umístěny na oděvu či obuvi cyklisty. Oranžové odrazky mohou být nahrazeny odrazovými materiály na bocích kola nebo na bocích plášťů pneumatik či na koncích blatníků nebo na bočních částech oděvů cyklisty.

Za snížené viditelnosti:
• světlomet svítící dopředu bílým světlem
• zadní svítilna červené barvy

     Stejně jako řidiči jsou i cyklisté účastníci v silničním provozu a musí tedy dodržovat pravidla podle zákona, jako řidiči. Riziko zranění při dopravní kolizi je mnohonásobně větší, a proto by měli být cyklisté během své jízdy velmi obezřetní a pozorní. Mnozí z těch, kteří vyrazí na projížďku, si svou cestu zpříjemňují hudbou puštěnou do sluchátek. Se sluchátky na uších uniká pozornost a cyklisté často nevnímají, neslyší a nereagují na vzniklé situace v silničním provozu. Svým jednáním neohrožují jen sebe, ale i ostatní účastníky na silnici.

Cyklisté se sluchátky často:

  1. nevnímají dění v jejich blízkém okolí
  2. neslyší zvukové signály ostatních účastníků (troubení, klaksony)
  3. nereagují na výstražné signály (na železničním přejezdu, varovné zvonění tramvají, tzv. majáky složek IZS)
  4. nevyhledávají oční kontakt s účastníky silničního provozu
  5. nepostřehnou pohyb vozidel a chodců na silnici (například vyjíždění aut z průjezdu, nepřehledných míst, zvukové signalizace couvajících vozidel apod.)

 Cyklistické desatero podle příručky BESIP.

1. Dbejte na stav kola a jeho výbavu

     Používejte odpovídající velikost kola, mějte kolo funkční a seřízené s důrazem na brzdy, reflexní prvky, přední bílé a zadní červené odrazky a světla (blikačky), zvonek, vhodné je mít nářadí a rezervní duši. Zejména v provozu a při rychlejší jízdě používejte přilbu (do 18 let věku je povinná vždy) a ochranné brýle (proti slunci a hmyzu). Nezapomínejte na vhodný pitný režim.

2. Snažte se vidět a být viděni

     Vizuální kontakt výrazně snižuje riziko kolize – proto mějte na sobě a na kole reflexní prvky a přinejmenším za snížené viditelnosti buďte vždy osvětlení vpředu i vzadu.

3. Vyhněte se alkoholu a omamným látkám

     Alkohol a omamné látky neužívejte před jízdou, ale ani během ní. Jízdou pod vlivem alkoholu či omamných látek ohrožujete sebe i ostatní. V případě postihu je na Vás pohlíženo stejně jako na řidiče motorového vozidla.

4. Vydejte se jen na cestu, kterou zvládnete

     Trasu, na kterou se vydáváte, volte podle svých zkušeností a možností. Snažte se vyhnout komunikacím silně zatíženým automobily, na provoz si zvykejte postupně. Nezapomínejte, že chodník je pouze pro chodce – s výjimkou dětských cyklistů ve věku do deseti let. V maximální míře využívejte vyznačené cyklopruhy, koridory a stezky.

5. Buďte ohleduplní a předvídaví

     Chovejte se k ostatním tak, jak chcete, aby se chovali ostatní k vám. Nespoléhejte se však na své okolí a předpokládejte, že všichni kolem vás mohou kdykoli chybovat. A také že cesta před vámi nemusí být volně průjezdná – nevjíždějte proto bezhlavě tam, kam nevidíte. Dejte si pozor na přijíždějící a předjíždějící vozidla.

6. Komunikujte s okolím

     V případě jakékoliv změny směru dávejte včas znamení paží, obzvlášť při odbočování vlevo a ujistěte se, že jej ostatní zaregistrovali, teprve potom proveďte potřebnou změnu. Sledujte stav vozovky, koleje, příčné prahy či mříže kanálů a případě potřeby se jim včas vyhýbejte, vždy však s ohledem na bezpečnost vlastní i ostatních. Používejte všechny smysly – vyvarujte se poslechu hlasité hudby či telefonování a psaní sms za jízdy, protože výrazně omezují vaši soustředěnost a kontakt s okolím.

7. Jezděte při pravém okraji a s rozestupy

     Ve vozovce i na stezce jezděte vpravo, přitom ale dodržujte bezpečný odstup od překážek, zejména od parkujících automobilů. Dejte si pozor na vozidla, která zastavila, nebo zastavují, především na vystupující - otevřené dveře. Při jízdě ve skupině jezděte za sebou s dostatečnými rozestupy a ve velké skupině se rozdělte na několik menších.

8. Dávejte pozor na mrtvé úhly

     Především řidič rozměrnějšího vozidla (autobus, nákladní vozidlo), které začíná odbočovat nebo třeba vyjíždět ze zastávky, kvůli mrtvému úhlu ve zpětném zrcátku prakticky nemá šanci cyklistu vedle svého vozidla vidět. Proto nepodjíždějte odbočující vozidla a neobjíždějte zleva vozidlo, které signalizuje, že se rozjede. Nezapomínejte také, že rozměrnější vozidla při zatáčení vybočují do stran.

9. Kolo zamykejte s rozmyslem

     Bytelným zámkem připoutejte kolo k pevnému objektu a na dobře viditelném místě, a to současně za rám a alespoň přední kolo (zadní se hůře demontuje).

10. Kolizi se zraněním nahlaste

     Pokud dojde ke kolizise zraněním nebo podezřením na zranění, okamžitě ji telefonicky nahlaste. Přivolejte na místo Policii ČR (tel. 158), v případě závažnějšího zranění také záchrannou službu (tel. 155), kde v případě potřeby dostanete také instrukce pro nejnutnější pomoc zraněným.            

    Přejeme všem cyklistům mnoho šťastných a bezpečně najetých kilometrů.

por. Mgr. Lucie Konečná
25.2.2021, 09:15 hod

Odkazy do noveho okna

vytisknout  e-mailem