Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

„Nebuďte neviditelní“

MS kraj - policisté se opět zaměřili na viditelnost chodců 

S dopravními policisty a preventisty se mohli dnes ráno setkat obyvatelé Šenova. Dnešní akce se uskutečnila v rámci preventivního projektu „Nebuďte neviditelní“. Před základní školou policisté „rozdávali“ doporučení o používání reflexních prvků. Hovořili převážně s dětmi a upozorňovali je na důležitost jejich správného umístění a nošení nejen ve tmě, ale také za snížené viditelnosti. Zatímco v únoru policisté v rámci projektu oslovovali veřejnost v centru Ostravy, dnes zamířili za dětmi, neboť dopravní výchova je důležitou součástí vzdělávání.

Přestože s blížícím se jarem přibývá denního světla, snížená viditelnost se netýká pouze dnů s kratším slunečním svitem. Mlhy, vydatný déšť nebo bouřky se mohou vyskytovat po celý rok. Policisté navíc doporučují, aby chodci s ohledem na svou bezpečnost za snížené viditelnosti používali reflexní prvky také v obci. Nejenže zvyšují světelný kontrast vůči pozadí, ale hlavně prodlužují vzdálenost viditelnosti chodců až na 200 m. Lze připomenout, že preventivní projekt „Nebuďte neviditelní“ probíhá v rámci celého kraje, a to již od podzimních měsíců (https://www.policie.cz/clanek/nebudte-neviditelni.aspx). Moravskoslezští policisté se opakovaně zaměřují na nejohroženější účastníky silničního provozu. Společně s reflexními prvky jim předávají informace o bezpečném chování v silničním provozu.

V tomto týdnu se moravskoslezští policisté ve zvýšené míře zaměřují na kontrolu povinnosti chodců, a to převážně v souvislosti s reflexními prvky. Jak je jistě všeobecně známo, zákon o provozu na pozemních komunikacích nejohroženějším účastníkům silničního provozu stanoví: „Pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.“ Toto ustanovení loni v dubnu nedodržel šestapadesátiletý chodec, který byl těžce zraněn při dopravní nehodě. Nejen, že na sobě neměl reflexní prvky, ale také šel u pravého okraje vozovky.

Účastník výše popisované nehody byl jedním z 33 chodců, kteří byli v Moravskoslezském kraji v roce 2019 při střetech s vozidly těžce zraněni. Bohužel dalších 10 chodců bylo usmrceno, dva z nich v noci mimo obec. Přestože počet dopravních nehod s účastí chodce v roce 2019 (325) oproti roku 2018 (347) klesl a klesl také počet usmrcených chodců (r. 2018 – 16, r. 2019 – 10), musíme bohužel konstatovat, že v prvních dvou měsících letošního roku si dopravní nehody vyžádaly další 3 oběti z řad chodců. Informace k dopravní nehodovosti v rámci Moravskoslezského kraje v roce 2019 naleznete na: https://www.policie.cz/clanek/tiskova-konference-nehovodost-jpg.aspx

"Nebuďte neviditelní" probíhá také ve Frýdku-Místku

por. Mgr. Daniela Vlčková
Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje
3. 3. 2020

                                                                                  

Odkazy do noveho okna

1 Nebuďte neviditelní I

1 Nebuďte neviditelní I 

Detailní náhled

2 Nebuďte neviditelní II

2 Nebuďte neviditelní II 

Detailní náhled

3 Nebuďte neviditelní III

3 Nebuďte neviditelní III 

Detailní náhled

4 Nebuďte neviditelní VI

4 Nebuďte neviditelní VI 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem