Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství Zlk

Policie České republiky – KŘP Zlínského kraje

Nebezpečí na internetu – varujte své děti!

ZLÍNSKÝ KRAJ: Muž sváděl děvčata k intimnostem přes dětský server. 

 

Na chatu, který je věnován dětem od cca 3 do 13 let, a diskuze o sexu provozovatel striktně zakazuje a v rámci technických možností také sám eliminuje, si muž pod různými přezdívkami, kterých bylo nejméně 82 (Rondo, Vertigal, TvujMilacek, MamToNejradsi, HolkyMamRad a další), vybíral ke konverzaci dívky, u nichž cíleně preferoval věk pod patnáct let. Po navázání prvotního kontaktu s nimi vedl komunikaci zejména o sexu, o jejich sexuálních zkušenostech a nabízel jim osobní setkání a pohlavní styk. Nezletilé dívky se snažil přesvědčit, aby mu posílaly fotografie erotického charakteru, popřípadě, aby si nainstalovaly ICQ nebo Skype a prostřednictvím těchto programů se mu ukazovaly nahé před kamerou. Při komunikaci často uváděl, že má 15 – 17 let. Dívky silně manipuloval k osobnímu setkání. Popisoval jim zkušenosti svých údajných jedenáctiletých či dvanáctiletých kamarádek, které už mají první sexuální zkušenosti s ním úspěšně za sebou, a nabízel jim totéž.

Víme o tom, že pachatel se setkal se třemi dívkami. Jedné bylo patnáct, druhé ještě ne, třetí byla teprve pětiletá dívenka, kterou na schůzku přivedla právě jedna ze starších holek. Pachatel měl připraven fotoaparát, aby si své sexuální hrátky s dětmi nahrával. S děvčetem, které muže upozornilo, že jí patnáct let ještě není, měl pohlavní styk. Dokonce trval na tom, aby ho spolu měli ještě před jejími patnáctými narozeninami. Štěstí pro většinu dětí a částečně i pro pachatele bylo, že se mu nepodařilo přemluvit ke schůzce také další děti a že těm, které se s ním sešly, nevznikla žádná závažná újma.
Případem se v rámci Krajského ředitelství policie Zlínského kraje intenzívně několik měsíců zabývali policisté Oddělení informační kriminality, odboru analytiky. Kriminalisté podrobně zanalyzovali veškeré zajištěné internetové komunikace, ať již z dat, které poskytl provozovatel chatu, nebo z údajů, které se našly v zajištěné výpočetní technice při domovní prohlídce u obviněného. Podařilo se jim ustanovit alespoň část z mnoha desítek až stovek uživatelů, se kterými muž komunikoval. Jednalo se o celkem deset dívek a jednoho chlapce ve věku od sedmi do šestnácti let z celé České republiky. Ze zabaveného materiálu i z výslechu samotných dětí jednoznačně vyplynulo, že muž mohl ohrozit jejich mravní vývoj, sváděl je k nemravnému životu, a to čistě pro své vlastní uspokojení. Ze znaleckého posudku vyplynulo, že muž je společensky nebezpečný pedofil. Obvinění vzniklo na základě analýz dat z období přibližně od roku 2007 do června 2011.
Tato kauza má sloužit zejména jako varování před podobnými hrozbami, protože chatovací servery nejsou i přes snahu jejich provozovatelů před takovými „uživateli“ zcela uchráněny. Dětem by podobná rizika měli rodiče vysvětlit a přimět je, aby okamžitě informovali někoho z dospělých lidí, popřípadě rovnou Policii ČR o tom, že je přes internet někdo láká ke schůzkám či nemravnostem.
 
 
7. května 2013, mjr. Ing. Jana Macalíková

vytisknout  e-mailem