Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihočeského kraje

(Ne)bezpečný věk

Strakonice - Blatná - Prevence pro seniory.  

V úterý 13. prosince 2016 proběhlo v Blatné již tradiční Setkání policistů se seniory. MÚ Blatná ve spolupráci s Policií ČR se na prevenci se seniory zaměřují již od roku 2009, kdy pro ně připravují setkání na různá aktuální témata jako je například senior v dopravě, bezpečí seniorům, (ne)bezpečí internetu a podobně. Tentokrát byla beseda zaměřena právě na trestnou činnost páchanou na seniorech a proběhla na dvou místech. Dne 9. prosince 2016 v Domě s pečovatelskou službou, kde se přednášky ujal zástupce vedoucího Obvodního oddělení Blatná npor. Bc. Jaromír Švec a 13. prosince 2016 odpoledne v zasedací místnosti MÚ Blatná pro veřejnost, kde si besedu pro veřejnost připravili policisté z Územního odboru policie Strakonice. Obou setkání se celkem se zúčastnilo přes 60 zájemců. Tisková mluvčí por. Jaromíra Nováková seznámila přítomné s trestnou činností v okrese, o krádežích a podvodech spáchaných na seniorech, o nejčastějších legendách, které podvodníci používají. Nechyběly ani rady a doporučení, jak se zachovat, aby se člověk nestal terčem zájmu kapsářů, zlodějů, podvodníků  i násilníků. Každý z přítomných si odnesl propagační materiál, drobné dárky a osobní alarm tzv. „osobní ochránce“ na přivolání pomoci při napadení nebo zdravotních problémech, který vytažením poutka začne hlasitě houkat.

V letošním roce policisté na Strakonicku evidovali celkem tři případy,kdy byli okradeni senioři pod smyšlenými legendami. Jednalo se o prodej pracích prášku s legendou, že je objednala příbuzná seniora, dále legenda o pracovníkovi energetické společnosti kontrolujícího smlouvy a měření plynu a návštěva údajné „paní ze zdravotní pojišťovny“, která přináší nemocné ženě příspěvek 7 000 korun.

Běžně jsou senioři o aktuální trestné činnosti páchané vůči nim, spolu s příslušným preventivním doporučením, informováni prostřednictvím tiskových zpráv a médií. Policisté realizují také množství besed, určených právě seniorům. I přes tuto osvětovou činnost stále policisté v rámci celé republiky evidují nové a nové případy, jejichž obětí se stávají senioři. V rámci prevence vznikla v Moravskoslezském kraji nová publikace pro seniory s názvem „Černá kronika aneb ze soudních síní“, jejíž autorem je Mgr. Roman Pokorný, soudce Okresního soudu v Ostravě.

Knihu nelze zakoupit, ale také strakoničtí policisté mají možnost knihu využít při preventivních akcích pro seniory. A prvními posluchači v okrese Strakonice byli právě blatenští senioři, kteří se zúčastnili preventivních akcí pořádaných MÚ Blatná a Policií ČR.

Kniha obsahuje dvanáct příběhů zachycujících nejčastější nebo nejzávažnější páchané trestné činy na seniorech (např. podvod s legendou vnuk, krádež či loupež, případ domácího násilí i rizikovou situaci v dopravě atd.) Případ je vždy ukončen poučením, jak se v takové situaci zachovat, eventuálně se jí vyhnout. Právě generace seniorů vzpomíná na rubriky „Černé kroniky,“ které v minulosti informovaly o trestných činech. Zvolený děj jednotlivých povídek, mající většinou dohru v soudní síni, je inspirován zpravidla skutečnými příběhy. Publikace je pro větší autentičnost doplněna i fotografiemi z míst činů, pořízených policisty oddělení kriminalistické techniky.

Další preventivní besedu připravuje Infocentrum pro seniory ve spolupráci s Policií ČR na 17. ledna 2017 od 13 hodin v budově Územního odboru policie ve Strakonicích. 

por. Mgr. Jaromíra Nováková, pisst@mvcr.cz

17. prosince 2016

Odkazy do noveho okna

P1000626

P1000626 

Detailní náhled

čtení povídky

čtení povídky 

Detailní náhled

P1000644

P1000644 

Detailní náhled

PC090542

PC090542 

Detailní náhled

Dům pro seniory - beseda

Dům pro seniory - beseda 

Detailní náhled

Beseda - Dům pro seniory

Beseda - Dům pro seniory 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem