Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství Zlk

Policie České republiky – KŘP Zlínského kraje

(Ne)bezpečné koupání

ZLÍNSKÝ KRAJ: Přibývá utonutí.  

Horké počasí o víkendu přímo vybízelo k pobytu u vody. Stovky či dokonce tisíce lidí obsadily bazény a nádrže napříč celým Zlínským krajem. Ne všichni si však z víkendového slunění odnáší pouze příjemné zážitky. Hovořit by o tom mohli například návštěvníci oblíbené nádrže Balaton v Novém Hrozenkově. Právě tady se v sobotu před polednem utopil jednadvacetiletý muž z Novojičínska. Dle svědků mladík plaval ke středu nádrže a asi čtyřicet metrů od břehu zmizel pod hladinou. Na místo kromě policistů a lékařské pomoci vyrazilo i několik jednotek hasičského záchranného sboru se třemi čluny. Pátrání však nebylo úspěšné a do vody museli přivolaní policejní potápěči. Ti zanedlouho muže našli a vytáhli na břeh. Přesnou příčinu úmrtí objasní až nařízená zdravotní pitva.
Podobný případ se stal i během pátečního podvečera na plovárně v Ludslavicích na Kroměřížsku. Devětapadesátiletý muž si šel (dle svědeckých výpovědí v podnapilém stavu) zaplavat. Po chvíli se však ponořil pod vodu a již nevyplaval. Okamžitá pomoc přítomných návštěvníků plovárny a intenzivní resuscitace udržela muže při životě. Přesto bylo nutné jej letecky transportovat do olomoucké fakultní nemocnice.
Výsledky zdravotní pitvy objasní i úmrtí sedmapadesátiletého muže z Uherskobrodska. Jeho bezvládné tělo bylo nalezeno v neděli před devatenáctou hodinou u studánky v jedné z uherskobrodských zahrádkářských kolonií. Sedmapadesátiletý muž, pravděpodobně při plnění kanystru vodou, prozatím z nezjištěných příčin spadl hlavou do studánky a utonul. V tuto chvíli vyšetřovatelé nevylučují jak náhlou zdravotní indispozici, tak i nešťastnou náhodu.
 
I vzhledem k několika utonutím, které policisté ve Zlínském kraji šetřili v uplynulých dnech a týdnech, varujeme před nebezpečím, které koupání představuje.
Lidé by se při pobytu u vody měli vyvarovat alkoholu, neboť právě alkohol stojí za mnoha tragédiemi spojenými s letními radovánkami.
Není vhodné plavat sám. I zkušeného plavce může postihnout křeč nebo jiná náhlá zdravotní indispozice. Koupající by každopádně neměli přeceňovat své síly.
 

 

20. července 2015, nprap. Petr Jaroš

vytisknout  e-mailem