Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Národní protidrogová centrála

Národní protidrogová centrála SKPV PČR

Návrh na podání obžaloby v operaci "VOMBAT"

Vyšetřovatel Národní protidrogové centrály předložil státnímu zástupci návrh na podání obžaloby. 

V rámci mezinárodní operace, která probíhala ve spolupráci orgánů činných v trestním řízení České republiky, Spojených států amerických a Australského společenství, kdy se podařilo rozkrýt organizovanou skupinu obchodníků s kokainem a heroinem v řádech stovek kilogramů, působící na území čtyř kontinentů a obvinit jen v České republice celkem 60 osob, byl ze strany vyšetřovatele Národní protidrogové centrály předložen státnímu zástupci návrh na podání obžaloby.

Návrh na podání obžaloby směřuje proti 58 osobám, jedna osoba v průběhu vyšetřování zemřela a jedna osoba byla odsouzena k výkonu trestu v Austrálii. Vyšetřování potvrdilo původní obvinění a byla opatřena celá řada důkazů. Rovněž byla prokázána celková hodnota přepravovaných drog ve výši 2,1 miliardy Kč.

Předmětem vyšetřování byla trestná činnost spojená s přepravou nelegálních drog ze zemí blízkých produkčním oblastem do Austrálie a na Nový Zéland. K těmto účelům měla skupina, v jejímž čele stáli tři hlavní organizátoři, propracovaný systém najímání kurýrů na území České republiky.

Trestní spis akce „VOMBAT“ dozoruje Krajské státní zastupitelství v Českých Budějovicích. Obviněným hrozí, v případě prokázání viny a pravomocného odsouzení, tresty odnětí svobody v délce trvání od 10 až do 18 let.

V rámci trestního spisu vedeného australskou policií byli zadrženi čtyři kurýři, kteří byli již pravomocně odsouzeni k trestu odnětí svobody v délce trvání 7 a 9 let. 

Zpracovala:
kpt. Mgr. Barbora Kudláčková
tisková mluvčí
13.12.2019                                                                                                                brig. gen. Mgr. Jakub Frydrych
                                                                                                                                                      ředitel

Tisková zpráva k realizaci operace "VOMBAT"

vytisknout  e-mailem