Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Násilí proti policistům při služebních zákrocích

Vedení policejního prezidia tento problém velmi citlivě vnímá 

Policisté při výkonu své práce čelí velmi často útokům pachatelů trestných činů, kteří proti nim neváhají použít mimo jiné i střelnou zbraň. Případ z úterý 10. 12. 2013, ke kterému došlo ve Středočeském kraji a při kterém byl krátkou střelnou zbraní zraněn zakročující policista, je toho jasným důkazem (více zde). Díky tomu, že je tento policista velmi dobře vycvičen a že použil ochrannou balistickou vestu, skončil útok naštěstí „pouze“ jeho lehkým zraněním. Ne vždy ale, bohužel, takové štěstí naši kolegové mají.
Každodenní výkon služby policistů, při kterém nasazují své životy a zdraví, aby ochránili životy, zdraví a majetek občanů, patří k nejrizikovější profesi. A nejedná se pouze o policisty zařazené v rámci speciálních útvarů jako je zásahová jednotka nebo Útvar rychlého nasazení, ale o každého policistu, který službu vykonává tzv. na ulici. Nejvíce jsou těmito útoky ohroženi policisté pořádkové policie.
Kromě střelné zbraně útočí pachatelé i sečným a bodnými zbraněmi (nejčastěji nůž, sekyra) nebo jinými předměty (vozidlo, kámen, tyč, teleskopický obušek, pepřový sprej). Ke znásobení útoku neváhají použít i psa.  
 
V roce 2011 jsme v rámci celé Policie ČR řešili 565 případů násilí proti příslušníkovi Policie ČR a 41 případů, kdy jim bylo ze strany pachatelů vyhrožováno.
V roce 2012 došlo k 479 případům násilí a 39 případům vyhrožování.
V roce 2013 jsme do současné doby zaznamenali 453 případů násilí proti policistovi a 39 případů, při kterých policistovi pachatel vyhrožoval.
 
Nejvíce těchto případů museli řešit policisté v Praze, Středočeském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Podle našich statistik dochází nejčastěji k násilí proti policistům v sobotu. Zhruba polovina těchto útoků skončí zraněním policisty. V převážné většině případů je u pachatelů zjištěna v těle přítomnost alkoholu nebo drog.
 
plk. Mgr. Ivana Ježková, 11. 12. 2013

vytisknout  e-mailem