Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Karlovarský kraj název

Policie České republiky – KŘP Karlovarského kraje

Násilí páchané blízkou osobou

SOKOLOV - Co s tím? 

ilustrační obrázekJak se účinně bránit a chránit, když na vás páchá trestnou činnost osoba vám velmi blízká?
Trestných činů domácí násilí, nebezpečné vyhrožování anebo také nebezpečné pronásledování se právě nejvíce dopouštějí lidé, které jsou vám velmi blízcí, může jít o vašeho bývalého nebo současného partnera, o vaše dítě, známého…  
 
Co je domácí násilí
Domácí násilí zahrnuje fyzické, sexuální, psychické či ekonomické násilí, ke kterému dochází mezi blízkými osobami. Oběti domácího násilí jsou jak ženy, tak muži, ale i děti nebo senioři. Tento problém se týká lidí všech úrovní sociálního postavení, bez rozdílu věku, vzdělání či ekonomické situace.
 
Domácí násilí je jako začarovaný kruh. Začne vzrůstajícímnapětímu násilné osoby, vyvrcholí útokem na partnera a končí sliby, usmiřováním nebo omluvou. To navodí pocit, že se vlastně nic nestalo, a odsune potřebu týraného partnera násilí řešit. Vše se po čase opakuje, násilná osoba však postupně zvyšuje agresivitu. Často se setkáváme s tím, že násilí doma začalo před několika lety jednou fackou do měsíce a dnes je týraná osoba surově fyzicky napadána týden co týden.
 
Při nebezpečném pronásledování neboli stalkingu jde o opakovaný nevyžádaný kontakt pronásledovatele s obětí. Pronásledovatel často psychicky útočí, vyhrožuje a vzbuzuje v oběti strach o svoji osobu. Může jít o opakované telefonáty, maily, SMS zprávy, snahu o osobní kontakt, fyzické sledování, vyhrožování, ničení věcí (například propíchnuté pneumatiky u auta), a jiné útoky ze strany pronásledovatele.
 
Jak se můžete bránit? Několik rad jak na to:
  • v případě že pachatele nebezpečného pronásledování znáte, je nutné mu vyjádřit „jasné NE!“, např. formou  dopisu, který sepíše váš právník. Dopis by měl obsahovat  jasný nesouhlas s jednáním pronásledovatele a informaci o možném trestním stíhání v případě, že  své jednání nezmění,
  • sdělte blízké osobě, co se vám děje, nenechávejte si to pro sebe
  • uschovejte si důkazy jak o fyzickém násilí, tak i o komunikaci mezi vámi a pachatelem,
  • u nebezpečného pronásledování se vyhněte jakémukoli kontaktu, nenechte se vyprovokovat, na nic nereagujte, měňte trasy do práce, zvyky, nechoďte za tmy samy, 
  • pokud se cítíte ohroženi a potřebujete pomoc, obraťte se na Policii ČR,
  • využijte služeb Intervenčního centra - poradny pro domácí násilí a jejich odborníků, rádi vám pomohou a poradí.
Nebezpečné vyhrožování je trestný čin, kdy můžete být vy nebo vaši blízcí ohroženi jednáním jiného člověka. Jde o výhrůžky, které ve vás vzbudí obavu, že je tento člověk splní a jeho jednáním vám vznikne těžká újma na zdraví nebo jiná těžká újma, například, že nebudete moci žít obvyklým životem (chodit do práce, trávit volný čas) nebo vás dokonce usmrtí. Neboť se jedná o nebezpečnou situaci a nelze předvídat jednání pachatele, účinnou ochranu s právní zárukou vám poskytne Policie ČR.
 
Intervenční centra v Karlovarském kraji najdete:
  • v Sokolově, J.K.Tyla 461, tel. 352 661 418, 736 514 095,
  • v Karlových Varech, Nám. Milady Horákové 7, tel: 359 807 002, 733 725 024
  • v Mariánských Lázních, Hlavní 280, tel: 359 807 003, 733 729 538 

nprap. Bc. Kateřina Dohnalová
19. října 2010

vytisknout  e-mailem