Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Napadení nožem v Ostravě

Hádka vyústila ve rvačku... 

V sobotu ve 22,30 hodin policie přijala oznámení o rvačce před restaurací v Ostravě-Porubě.
 
     Na základě oznámení vyjeli okamžitě na místo příslušníci různých složek: policisté pohotovostního a eskortního oddělení Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje Ostrava, dopravního inspektorátu Městského ředitelství PČR Ostrava, policisté obvodního oddělení Ostrava-Poruba a psovod krajského ředitelství. Ve vysílačce se již při oznámení ozvalo, že pachatelé jsou ozbrojeni nožem. Policisté přijeli na místo a ihned začali zjišťoval veškeré informace k incidentu. Po vyhodnocení získaných informací a celkové situace na místě skutku, včetně zjištění přibližného popisu pachatelů, se hlídky bezprodleně vydaly do míst, kam podle svědků podezřelí mířili. Jednalo se o lokalitu Ostrava-Svinov.
     Psovod, který byl sám pouze se služebním psem, prozkoumával nejbližší okolí autobusového nádraží Ostrava-Svinov. Na povel psovoda pes prohledával veškerá zákoutí a postupně se blížil k autobusovým zastávkám. V blízkosti jedné z nich pes vyhledal skupinu čtyř mladíků, psovod ji vzápětí rovněž zahlédl. Osoby se shodovaly se získaným popisem podezřelých. Služební pes Eman je všechny začal vytlačovat nasazeným „košíkem“ do prostoru zastávky. Psovod okamžitě přivolal kolegy, spolu podezřelé mladíky zadrželi a postupně odvezli na Obvodní oddělení Policie ČR Ostrava-Poruba. Policisté u mladíků prohlídkou žádnou zbraň nenalezli.
     Výborné zajištění práce psovoda a zakročujících policistů si připsal ke své činnosti služební pes Eman. Jeho služba dále pokračovala. Bylo nutno najít zbraň. Pes podrobným průzkumem okolí restaurace nůž nalezl. Zavírací nůž s čepelí dlouhou 7 centimetrů následně kriminalistický technik zajistil jako jednu ze stop na místě činu.

psovod pprap. Šesták a pes Eman.jpgpsovod pprap. Šesták a pes Eman

 
     Psovod pprap. Lukáš Šesták ze Skupiny základních kynologických činností Ostrava se služebním psem Emanem dosahuje již přes tři roky skvělých výsledků. Pes Eman je 5letý německý ovčák. Je určen, vzhledem ke svým schopnostem, hlavně jako stopař. Avšak jeho využití je v daleko širším měřítku. Poslední úspěch ze společných soutěží psovodů v kraji se váže k minulému roku 2009. Na krajském přeboru služebních psů se umístil na čtvrtém místě v kategorii hlídkových psů. Mezi další úspěchy patří například vypátrání pachatelů v objektech i ve volném prostranství, nalezení spousty věcí, pocházejících z trestné činnosti, mezi nimi i vražednou zbraň.
 
Zpět k sobotní noci. Co se vlastně stalo?
 
     Prvotním prošetřením policisté zjistili, že čtyři pachatelé napadli 19letého mladíka. K incidentu došlo v Ostravě-Porubě před restaurací s diskotékou. Procházející mladý muž upozornil skupinku mladíků na hlučnost; následovala hádka, která přerostla ve fyzické napadení. Muž utržil mnoho ran pěstí do hlavy a dalších částí těla. Sám se aktivně bránil, avšak jeden z pachatelů jej bodl nožem do hrudníku. Všichni čtyři pak z místa utekli.
Zasazená rána nožem byla hluboká několik centimetrů, poškozenému bylo způsobeno velmi závažné zranění. Jen díky včasnému, vysoce profesionálnímu lékařskému zákroku, a shodě šťastných náhod, na místě nezemřel. Nicméně jeho zdravotní stav i nadále zůstává velmi vážný.
 
     Kriminalisté Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje v neděli zahájili trestní stíhání všech čtyř obviněných pro přečin výtržnictví (hrozí trest odnětí svobody až na 2 léta). Navíc jeden 18letý mladík je obviněn pro pokus vraždy (hrozí trest odnětí svobody na 10-18 let), dva mladíci ve věku 16 let jsou obviněni pro provinění pokusu těžkého ublížení na zdraví (hrozí trest odnětí svobody na tři až deset let). Na dva z obviněných (jeden 18letý a jeden 16letý) byl podán v neděli návrh na vzetí do vazby, soudce v pondělí návrh akceptoval. V případě osob mladších 18 let se trestní sazby odnětí svobody stanovené v trestním zákoníku snižují na polovinu, přičemž však horní hranice trestní sazby nesmí převyšovat pět let a dolní hranice jeden rok.
 
Výslechy svědků stále probíhají.
  
por. Ing. Stanislav Sobol
 
Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje
Ostrava
3. března 2010

vytisknout  e-mailem