Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Nálezy municí

VYŠKOVSKO: V případě nálezu munice volejte 158. 

V poslední době přibývá případů, kdy lidé naleznou nějaký podezřelý předmět podobný munici. Jde o celoroční případy, ale nejvíce takovýchto nálezů lidé hlásí na jaře a na podzim. Souvisí to s pracemi na polích. Takovéto pozůstatky druhé světové války můžete najít i při procházkách lesem, hlásí je i tzv. hledači kovů, dělníci provádějící výkopové práce, zahrádkáři apod.

Pokud naleznete předmět připomínající munici, vždy volejte policii. Využijte k tomu tísňovou linku 158.S nálezem v žádném případě nemanipulujte. Pokud jste sám a máte u sebe mobilní telefon, volejte přímo z místa nebo místo nálezu označte (ne vždy si s sebou člověk vezme na procházku mobilní telefon nebo nemusí být dostatečné pokrytí signálem). Pokud jste ve dvojici, jeden zůstaňte v bezpečné vzdálenosti od nálezu a druhý volejte nebo běžte nález ohlásit.V žádném případě předmět nepřinášejte přímo na policii. Policisté zajistí místo nálezu a volají pyrotechnika, který je speciálně vyškolen. Čas od času se stává, že lidé v dobré víře přinesou nález přímo na služebnu. Na obvodním oddělení ve Vyškově se s tím také již v několika případech setkali. Naposledy k tomu došlo včera, kdy také nálezce přinesl munici na policii. Nebezpečný je i postup vzít nález domů a pak volat policii. Počátkem září takto donesly děti z Vyškovska nalezený granát domů, kdy  přivolaný pyrotechnik naštěstí zjistil, že se jedná o munici, která již neobsahuje výbušnou náplň. Více k nálezu zde.

Jen na Vyškovsku lidé ohlásili v letošním roce již 16 takovýchto případů. V loňském roce jsme zaznamenali 28 nálezů a v roce 2015 více než třicet. Nejčastější lokality, kde se tyto předměty vyskytují, je okolí Rychtářova, Ruprechtova, Lulče, ale i obce na Slavkovsku.

por. Mgr. Alice Musilová, 12. 9. 2017

vytisknout  e-mailem