Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Nález munice

ŽĎÁRSKO: Pyrotechnik zajistil dva granáty a jednu minu 

Policisté z integrovaného operačního střediska přijali v neděli 12. července dopoledne, prostřednictvím tísňové linky 158, oznámení o nálezu dělostřelecké munice, která se měla nacházet na jedné z luk v obci Ostrov nad Oslavou. Na místo proto ihned vyjeli policisté z obvodního oddělení Žďár nad Sázavou, kteří prostor nálezu zajistili a přivolali pyrotechnika. Pyrotechnik po příjezdu na místo uvedl, že se skutečně jedná o munici, a to o dva dělostřelecké granáty a jednu dělostřeleckou minu. Následně pyrotechnik munici zajistil a převezl ji k odborné likvidaci.

V Kraji Vysočina stále dochází k nálezům nevybuchlé munice, která pochází zejména z období druhé světové války. Výjimečné však nejsou ani nálezy munice z období první světové války nebo z meziválečného období. Nebezpečí nalezené munice tkví zejména v tom, že při jakékoliv neodborné manipulaci může dojít k její aktivaci. 

Pokud kdekoliv, ať už při výkopových pracích, úklidu ve starých objektech nebo na procházce naleznete podezřelé předměty, které budou připomínat munici nebo její součásti, dodržujte důsledně následující pokyny:

  • Přerušte veškeré práce
  • S předmětem nijak nemanipulujte ani se ho nedotýkejte
  • Přivolejte Policii České republiky
  • Do příjezdu policie dle možností zajistěte, aby se k předmětu nikdo nepřibližoval

Za žádných okolností se však nález munice neobávejte ohlásit. I kdyby přivolaný pyrotechnik na místě konstatoval, že se o munici nejedná, nebude vám v žádném případě nikdo nic vyčítat. Vaše ohlášení bylo učiněno v dobré víře a ve snaze zabránit škodám na životech, zdraví a majetku osob.

nprap. Bc. David Linhart, vrchní inspektor

13. července 2020

vytisknout  e-mailem