Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

AKTUALIZACE - Nález letecké pumy z II. světové války u liberecké arény

LIBEREC - Policisté uzavřeli přilehlé komunikace, včetně rychlostní silnice I/35 a probíhá evakuace osob. 

AKTUALIZACE ze dne 26. 9. 2019:

Oznámení o nalezení předmětu připomínajícího munici policisté na lince 158 přijali odpoledne krátce po půl třetí hodině. Policejní hlídky místo nálezu zajistily  a na místo přivolaly pyrotechnika. Ten po příjezdu na místo kolem sedmnácté hodiny zjistil, že se jedná o leteckou pumu z druhé světové války.

Na základě této informace jsme okamžitě zahájili rozsáhlé bezpečnostní opatření spočívající v evakuaci osob v perimetru 750 metrů od místa nálezu munice a postupně následovaly i uzavírky přilehlých ulic a v neposlední řadě i rychlostní komunikace číslo 35 v úseku od Makra ke sjezdu u Globusu.

Pro evakuované osoby byla zřízena dvě evakuační místa, a to v ZŠ Dobiášova a ZŠ Ještědská. Své domovy a sídla firem muselo opustit přibližně 5 000 lidí. Postupná evakuace osob v daném perimetru trvala téměř až do půl dvanácté hodiny. Následně kolem půlnoci pyrotechnici uvedli leteckou pumu do stavu bezpečného pro manipulaci a po dalších přibližně třiceti minutách ji odvezli do bezpečného prostoru v Ralsku k likvidaci. Poté se evakuovaní lidé mohli vrátit do svých domovů a postupně se obnovoval provoz i na uzavřených komunikacích.

Na realizaci uvedeného rozsáhlého bezpečnostního opatření se podíleli policisté, hasiči, zdravotnická záchranná služba, městská policie, Český červený kříž, pracovníci magistrátu města, krajského úřadu, dopravního podniku a uvedených základních škol.

Velitel celého bezpečnostního opatření a současně náměstek ředitele Krajského ředitelství policie Libereckého kraje pro vnější službu plk. Mgr. Pavel Bartoš, MBA touto cestou vyjadřuje velké poděkování evakuovaným občanům a doslova říká: „Velice děkuji všem lidem, kteří museli být na poměrně dlouhou dobu evakuováni ze svých domovů. Velký dík jim patří i za disciplinovanost a ochotu spolupracovat při zajišťování jejich bezpečnosti na tak rozsáhlém území města Liberce.“ Dále náměstek krajského ředitele děkuje pyrotechnikům z Pyrotechnické služby, kteří na místě odvedli skutečně velmi profesionální práci, a dodává: „Policejním pyrotechnikům se podařilo leteckou pumu uvést do stavu bezpečného pro manipulaci ve velmi krátké době, čímž zcela jistě přispěli k tomu, že se Liberečané mohli začít krátce po půlnoci vracet do svých domovů a mohl být i obnoven provoz na uzavřených silnicích včetně velmi vytížené rychlostní komunikace.“


nprap. Dagmar Sochorová
Oddělení tisku a prevence
Jablonec nad Nisou

________________________________________________________________________________________________________________

Krátce po půl třetí hodině jsme přijali oznámení o nálezu předmětu připomínajícího munici při výkopových pracech v Liberci,  ulici Doubská u kruhového objezdu pod Home Credit Arenou. Místo nálezu jsme ihned uzavřeli a na místo jsme přivolali policejního pyrotechnika. Ten zjistil, že se jedná o leteckou pumu z II. světové války. 

V současné době provádíme rozsáhlé bezpečnostní opatření spočívající v evakuaci osob a uzavírce přilehlých ulic včetně rychlostní komunikace I. třídy č. 35 úsek od Makra ke Globusu, a to v obou směrech. Pyrotechnici musí leteckou pumu uvést do stavu bezpečného pro manipulaci s ní. Na jak dlouho budou muset lidé opustit své domovy, není zatím jasné. Liberecký dopravní podnik poskytl pro evakuaci autobusy a evakuační autobus poskytli také hasiči Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje. Evakuační autobusy vozí ty, kteří nemají jiné útočiště, do základních škol Dobiášova a Ještědská.
 

26. 9. 2019
nprap. Dagmar Sochorová
Oddělení tisku a prevence
Jablonec nad Nisou

vytisknout  e-mailem