Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Naletěl na nabídku výhodného investování

PRAHA VENKOV-ZÁPAD - Muž přišel o téměř dva miliony korun. 

Policisté se zabývají dalším případem podvodného jednání, kdy neznámý pachatel „útočí“ na osobu pod legendou „výhodného investování“. Hlavním cílem podvodníků je získat vzdálený přístup do Vašeho počítače či mobilního telefonu a přeposlat si co nejvíce peněz. Nejlépe si na Vás vzít i úvěr.

Scénář takového rádoby výhodného investování vypadá tak nějak, že podvodník umístí na internet či sociální sítě velice lákavou reklamu slibující zisk z vašich investovaných finančních prostředků. Důležité je poznamenat, že pachatelé využívají pro větší důvěryhodnost do svých reklam známé osobnosti či společnosti. Podvodníci využívají profesionálně vypadající investiční platformy, tudíž vše vypadá důvěryhodně. Pachatelům se daří ve velké míře a takových lidí, kteří se nechají nalákat rádoby výhodným investováním, je bohužel čím dál více.

Poškozeným je 47letý muž, který nedávno objevil na internetu reklamu s nabídkou možnosti investovat do známé energetické společnosti, kde vyplnil dotazník. Po nějaké době ho telefonicky kontaktoval muž vydávající se za poradce investiční společnosti a sdělil mu veškeré informace ohledně investování do konkrétních akcií. Posléze dle jejich domluvy mu falešný poradce zaslal na e-mailovou adresu odkazy na potřebné mobilní aplikace k zadání platebních příkazů. Zájemce o investování si stáhl aplikace, mezi nimiž byla i pro umožnění vzdáleného přístupu do jeho mobilního telefonu. Díky vzdálenému přístupu se pachatel dostal do jeho internetového bankovnictví, kde si zažádal na jméno poškozeného o předem schválený úvěr ve výši 600 tisíc korun. Vyplacené peníze z půjčky, včetně dalšího finančního obnosu, který měl sedmačtyřicetiletý muž na účtu, si podvodník v několika platebních příkazech odeslal.

Důvěřivý poškozený přišel o více než 1 800 000 Kč.

Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu, za což pachateli v případě zjištění a dopadení hrozí trest odnětím svobody až na osm let.

Preventivní rady, jak se nestát obětí podvodných jednání:

  • Nikdy neposkytujte vzdálený přístup k vašemu počítači nikomu, koho neznáte.
  • Pachatelé Vás mohou oslovovat například telefonicky, e-mailem, nebo lákavou reklamou. Nevěřte bezhlavě telefonním číslům volajících, protože i ID volajícího může být podvržené.
  • Neposkytujte ani žádné vaše osobní informace nebo informace o vašem bankovnictví.
  • Pamatujte, že v případě investování je riziko výhradně na straně investora. Volte proto pro zhodnocování svých peněz jen ověřené a renomované investiční společnosti.
  • Nikdy plně nedůvěřujte recenzím, ty může napsat kdokoliv.
  • Nepodléhejte manipulativnímu jednání, fiktivnímu doporučení celebrit, falešným novinovým článkům a už vůbec ne slibům zaručených investic bez rizika.
  • Pokud údaje o svém bankovním účtu pod vlivem manipulace poskytnete podvodníkovi, ihned kontaktujte svou banku.

Opětně varujeme před výhodnými investicemi, před inzeráty na internetu, před neznámým volajícími. Kdokoliv se může vydávat za kohokoliv, může nabízet cokoli. Vždy přemýšlejte nad obsahem sdělované nabídky, důkladně si je prověřte. Nikdy si neinstalujte program pro vzdálenou správu. Pokud tak uděláte a přihlásíte se do internetového bankovnictví, umožníte tak podvodníkovi, aby manipuloval s vašimi penězi. Nesdělujte nikomu údaje z platební karty, přihlašovací údaje do internetového bankovnictví, ověřovací kódy, neposílejte nikomu kopie osobních dokladů. NEBUĎTE DŮVĚŘIVÍ A BUĎTE OBEZŘETNÍ!

por. Bc. Michaela Richterová
tisková mluvčí
P ČR Středočeského kraje
19. června 2023

vytisknout  e-mailem