Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Nadýchal více než jedno a půl promile

KOLÍNSKO – Za jízdu pod vlivem alkoholu mu hrozí až jeden rok za mřížemi. 

V úterý 7. září, před sedmou hodinou večerní, zastavila hlídka v ulici Chvalovická v obci Pečky osobní vozidlo Citroen, které řídil 48letý muž. Toho vyzvala k podrobení se dechové zkoušce ke zjištění přítomnosti alkoholu v dechu, kdy přístroj naměřil pozitivní výsledek s hodnotou více než 1,5 promile.

Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což mu hrozí v případě odsouzení až jeden rok za mřížemi.

Opilý řidič je velkým nebezpečím nejen pro sebe, ale i pro své okolí. Alkohol nám dodává sebedůvěru a současně zpomaluje naše smyslové a motorické (pohybové) reakce. To je za volantem doslova vražedná kombinace. Opilému řidiči totiž trvá mnohem déle, než zareaguje na to, co se děje před ním, nebo kolem něj, má problémy s vyhýbáním se vozům u krajnice, pletou se mu pedály nebo je nohou míjí.
 
Zkrátka alkohol za volant NEPATŘÍ! 
Jak ukazují výzkumy, alkohol se podepisuje na způsobu řízení. Již při překročení hranice půl promile začíná převažovat negativní vliv na lidský organismus. Člověk se stává apatickým, snadno upadá do depresí a je celkově v útlumu. Alkohol i drogy za volantem zvyšuje nejenom agresivitu a přeceňování řidičských schopností, ale má výrazný vliv na periferní vidění. Zvýšená míra v krvi řidiče způsobuje tunelové vidění.


por. Bc. Michaela Richterová
tisková mluvčí
P ČR Praha venkov-západ
7. září 2021

vytisknout  e-mailem