Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Na Štěpána putoval do cely

BRNO: Pozorní sousedé pomohli dopadnout zloděje. 

Někteří zloději si nedají říct ani o vánocích, ba právě naopak. Jednoho takového se podařilo dopadnout jen díky velké všímavosti sousedů v centru Brna. Krátce po šesté hodině ráno se totiž na policisty obrátili pozorní manželé, kteří si na ulici povšimli podezřelého muže. Ten obcházel zaparkované automobily a bytové domy. U jednoho z nich pak pohotově vyskočil na přízemní balkón a násilím vniknul do prázdného bytu. Jakmile obydlí prohledal, začal si nalezenou kořist skládat do připraveného batohu. Jenomže čáru přes rozpočet mu naštěstí udělala policejní hlídka, která drzého lapku dopadla ještě na místě činu. Majitelům se tak podařilo zachránit věci za několik tisíc korun. Pětapadesátiletý recidivista skončil v poutech a putoval rovnou do cely. Tam si vyslechl obvinění ze spáchání několika trestných činů, kdy mu v době nouzového stavu hrozí, že za mřížemi stráví až osm let.

Jak  zabezpečit majetek.

  • Zamykejte vstupní dveře a zavírejte okna vždy, když opouštíte domácnost, i když jdete třeba jenom na chvíli k sousedce nebo na krátký nákup. Pootevřená balkónová okna nebo větrací okénka jsou pro zloděje velkým lákadlem. Venkovní, bytové i balkónové dveře v noci zamykejte, i když jste doma.
  • Bezpečnost bytu zvýšíte instalací bezpečnostních dveří nebo různých mechanických zábranných prostředků jako jsou např. bezpečnostní štít a profilová cylindrická vložka, vrchní přídavný zámek, příčná a celoplošná dveřní závora, pojistka dveřních závěsů jako zábrana proti vysazení dveří.
  • Okna lze opatřit různými typy mříží apod. Moderní technika nabízí také využití domácího videotelefonu s elektromechanickým ovládáním vstupních dveří.
  • Opouštíte-li byt nebo dům na delší čas, nezatahujte rolety a žaluzie, nevypínejte přívod elektřiny. Snažte se udržovat dojem, že jste stále  přítomni. Vhodná je výpomoc mezi sousedy, mohou vám byt kontrolovat a pravidelně vybírat schránku.
  • Můžete si pořídit elektronické spínací zařízení, které podle nastavení rozsvítí světla, zapne rozhlasový přijímač, televizi apod. Opět tak vytváříte zdání, že jste doma.
  • Pro případ, že byste přesto byli vykradeni, je vhodné mít vyfotografovány cenné věci, sepsána výrobní čísla apod. Tyto informace pomohou policii v pátrání a usnadní vaše jednání s pojišťovnami při likvidaci pojistné události.

zdroj:  leták PČR a MV ČR

por. Bc. Petr Vala, 28. prosince 2020.

vytisknout  e-mailem