Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Na seniorce vylákal peníze i šperky

LIBEREC - V pondělí 10. července připravil neznámý pachatel ve Vratislavicích pod smýšlenou legendou 85letou seniorku. Připravil ji o peníze a šperky v hodnotě 60 tisíc korun. 

Policisté z obvodního oddělení Liberec - Vratislavice řeší další případ, kdy se obětí stal senior. Tentokrát o své úspory a dokonce i cenné šperky přišla 85letá žena. K případu došlo v pondělí 10. července v ulici Franklinova. Starší žena byla ve svém bytě, kdy v dopoledních hodinách zazvonil telefon pevné linky. Ve sluchátku se ozval mužský hlas, který se ji představil stejným jménem jako manžel její vnučky. Muž použil legendu, že se nachází u právníka a potřeboval by půjčit nějaké peníze na zaplacení exekuce. Žena v domnění, že se jedná o manžela vnučky mu neměla důvod nevěřit, a tak mu sdělila, ať si pro peníze přijede. Poté muž volal ještě několikrát a sdělil ženě, ať připraví peníze a  i nějaké šperky, pro případ, že by to nestačilo. Ženě také sdělil, že nemůže přijet osobně, ale pošle pro peníze svého kamaráda. Zavolá ji, až bude kamarád u domu, kde žena bydlí. Když se objevil domnělý  kamarád u vchodových dveří, žena ve vší důvěřivosti mu vydala finanční hotovost ve výši 20 tisíc korun a dále zlaté šperky v hodnotě 40 tisíc korun.

Policisté již ve věci zahájili šetření k přečinu podvod a ve spolupráci s kriminalisty po pachateli, či pachatelích intenzivně pátrají. V případě, že budou úspěšní, hrozí pachateli až pětiletý trest odnětí svobody.

Od počátku letošního roku máme evidováno v Libereckém kraji 15 případů podvodů páchaných na seniorech. Nejvíce případů se týká podvodů, kdy pachatelé používají legendu "vnuk, blízký příbuzný apod." a v ostatních případech se jedná zpravidla o nabídku různých služeb - plyn, energie, odpočty vody apod. a nebo také žádost o půjčku.

V případě legendy "vnuk" si domnělý příbuzný  vybírá pevné telefonní linky, následně obvolává jména, která si natipuje a pod záminkou, že volá vnuk, syn, blízký příbuzný  žádá po seniorovi půjčku peněz za účelem koupě nemovitosti, auta, zaplacení zálohy na dovelou, zaplacení exekuce, půjčky apod. Pro převzetí peněz pošle kamaráda či kamarádku.

Pár důležitých rad, jak předejít podvodům, či okradení: 

 JAK SE VYHNOUT PODVODU
  • Podvodníci využívají různé záminky a lsti, aby se dostali k vašim penězům. Chtějí vniknout do vašeho bytu a pokud z vás nevylákají peníze přímo, ovládají řadu způsobů jak vás okrást.
  • Nedůvěřujte neznámým lidem, nikoho cizího nevpouštějte do svého bytu.
  • Nikdy hned neotvírejte dveře, nevíte-li, kdo je za nimi.
  • Pořiďte si panoramatické kukátko, které vám umožní dobře si návštěvníka prohlédnout, Instalujte si na dveře bezpečnostní řetízek, který udrží dveře jen pootevřené. Některé věci tak můžete vyřídit bezpečněji.
  • Zvoní-li opravář, pracovník úřadu či jiných služeb (odečet plynu apod.) nechte si předložit jeho služební průkaz, nebo ještě lépe zavolejte na úřad nebo instituci, na kterou se pracovník odvolává. V případě jakýchkoliv pochybností trvejte na tom, že o nabízenou službu nestojíte.
  • Nepodléhejte lákavé vidině snadného zbohatnutí. Podomní nabídky výher v loterii nebo výhodných koupí odmítejte - v naprosté většině jde o podvod.
  • Udržujte dobré vztahy se sousedy v domě. Napiště si jejich telefonní čísla, v případě potřeby bývá jejich pomoc nejrychlejší.
  • Důležitá telefonní čísla (policie, lékař, hasiči aj.) mějte viditelně blízko telefonu, abyste mohli co nejrychleji přivolat pomoc.
  • Nepodvolujte se nátlaku ze strany rodinných příslušníků, natož cizích lidí, k podpisu závažných dokumentů např. k převedení bytu, domu nebo chaty nebo poskytnutí peněžních půjček. Vše si v klidu a pečlivě promyslete.
  • Závažná rozhodnutí o vašem majetku konzultujte s právníkem, nechte si poradit od dalších věrohodných osob. Většina institucí a nevládních organizací, která poskytuje pomoc seniorům, nabízí i bezplatnou právní poradnu.

V případě, který se stal nyní ve Vratislavicích, kdy pachatelé osloví seniory telefonicky, by si měli lidé vždy volajícího ověřit zpětným telefonickým dotazem. Tímto krokem tak mohou předejít a zabránit v jednání mnoha podvodníkům, kteří využívají důvěřivosti starších lidí.
 

13.7.2017
por. Bc. Vladimíra Šrýtrová
KŘP Libereckého kraje, tisková mluvčí

vytisknout  e-mailem