Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Na mol opilý řidič postupně naboural během pěti minut do tří aut

KOLÍNSKO – Od každého poškozeného vozidla ujel. 

Nehorázné chování na silnici předvedl v sobotu 23. dubna večer opilý 68letý řidič, který navíc vlivem požitého alkoholu naboural během 5 minut do tří vozidel. Od každé nehody pak ujel, aniž by kontaktoval policii a na místě setrval. Naštěstí nebyl nikdo zraněn.

K první nehodě došlo v 19:35 hodin, v Želivského ulici v Kolíně, kde 68letý muž couval s vozidlem Škoda Octavia, přičemž narazil zadní částí do zaparkovaného auta VW Polo. Místo toho, aby řidič na místě nehody zastavil a zavolal policii, radši ujel. Za 3 minuty poté jel ulicí Jateční na křižovatce s ulicí Polepská hodlal odbočit vpravo, přičemž nezvládl řízení, přejel do protisměru, tam narazil betonového obrubníku a poté nedal přednost jedoucímu vozidlu VW Touareg, jehož řidič jel po hlavní silnici směrem k Jaselské ulici. Řidič Octavie opět nezastavil na místě nehody, kdy vycouval do křižovatky a pokračoval v jízdě dál. V 19:40 hodin došlo ke střetu s dalším vozidlem, a to na kruhovém objezdu silnic II/125 a III/12550. Tam se vyřítil řidič Octavie od ulice Polepská, kde u kruhového objezdu nedodržel bezpečnou vzdálenost za vozidlem Hyundai a narazil do něj.

Po příjezdu policie byl 68letý řidič Škody Octavia vyzván k podrobení se dechové zkoušce, kdy mu přístroj naměřil přes dvě promile alkoholu v dechu.

Celková škoda na poškozených vozidlech přesáhla 40 tisíc korun.

Osmašedesátiletý muž je v současné době podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což mu v případě odsouzení hrozí trest odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.

PREVENCE:

Alkohol významně ovlivňuje vnímání – je narušená schopnost koordinace, rovnováhy, odhadu vzdálenosti, člověk reaguje se zpožděním a navíc neadekvátně. Mimo to se účinkem alkoholu zmenšuje zorné pole, což má za následek tzv. tunelové vidění. Alkohol odbourává zábrany, a tak se z tichých, plachých lidí stávají bouřliváci. A z opatrných řidičů závodníci. To všechno může mít naprosto fatální následky. Zároveň na silnici nikdy nejsme sami. Je třeba brát v úvahu další účastníky provozu, a tak trochu předvídat jejich chování, počítat s dalšími automobily, motorkáři, cyklisty, chodci nebo zvířaty. Opatrné předvídání není zrovna disciplína, kde by opilí lidé excelovali.

Co hrozí za „řízení pod vlivem“?

Kromě toho, že riskujeme havárii či nehodu, za kterou opilý řidič nese zodpovědnost i v případě, že nehodu zavinil někdo jiný, riskujeme také „papíry“. Z hlediska zákona je důležité, zda je řidič vlivem návykové látky ve stavu, který vylučuje způsobilost bezpečně řídit motorové vozidlo. Hranice, kdy obviněný již není způsobilý bezpečně řídit motorové vozidlo je u každého jiná, na základě lékařských posudků je však prokázáno, že nikdo není schopen bezpečně řídit motorové vozidlo, pokud hladina alkoholu v jeho krvi přesahuje 1 promile. Proto je 1 promile hranice pro trestný čin. Pokud je hladina alkoholu nižší, věc je řešena příslušným městským úřadem jako přestupek.

  • Řízení pod vlivem alkoholu (do 0,3 promile) - do 0,3 promile jde o přestupek, pokuta 2.500 – 20.000 Kč, 0 bodů, zákaz řízení na 6 měsíců až jeden rok
  • Řízení pod vlivem alkoholu (nad 0,3 promile) - 0,3-1 promile – (pravděpodobně) přestupek, pokuta do 2.500 – 20.000 Kč, 7 trestných bodů v rámci bodového systému, zákaz řízení na 6 měsíců až rok
  • Ohrožení pod vlivem návykové látky (nad 1,0 promile) - více než 1 promile – trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky, podmíněný či nepodmíněný trest až 1 rok vězení (3 roky vězení způsobí-li jinému ublížení na zdraví nebo větší škodu na cizím majetku nebo jiný závažný následek), 7 trestných bodů, 25.000 – 50.000 Kč pokuta, zákaz řízení na 1-2 roky.
  • Odmítnutí dechové zkoušky - odmítnutí dechové zkoušky – 7 trestných bodů, 25.000-50.000 Kč, zákaz řízení na 1-2 roky.

Zrádný zbytkový alkohol

Zatímco přímo po skleničce jde řídit jen málokdo, ráno po večírku usedne za volant spousta lidí a ani si neuvědomí, že mohou být pro sebe i okolí nebezpečím. Pro policii je to přitom alkohol jako alkohol. Nerozlišuje mezi zbytkovým a „čerstvým“. Pro takzvaný zbytkový alkohol je charakteristické omezené vnímání. Řidič snadno něco přehlédne, je v útlumu, má opožděné reakce. Může mít i hladinu dosahující až jednoho promile, a přitom si myslet, že už je v pořádku.

Už při nikterak výjimečné situaci, kdy si dá pětasedmdesátikilový muž mezi osmou večerní a půlnocí čtyři piva a panáka, může ještě ráno při cestě do práce nadýchat 0,26 promile. A přijít tak o řidičák až na půl roku.

Jízda s opilým řidičem? Nikdy!

NIKDY NESEDEJ DO AUTA K ČLOVĚKU, KTERÝ PIL! Alkohol negativně ovlivňuje schopnost posoudit rychlost, vzdálenost ve vztahu k okolí, zhoršuje schopnost rozeznat pohybující se světla, způsobuje tzv. tunelové vidění (tj. zmenšuje zorné pole) a zhoršené vnímání barev.

Snad každý se někdy dostane do situace, kdy mu někdo nabídne svezení autem, přičemž řidič před jízdou pil, nebo má v sobě jiné omamné látky. Někdy je těžké říct ne, ale tady jde o život. O tvůj život. Pravděpodobnost nehody je u řidiče, který pil mnohem vyšší!

• od 0,3 do 0,9 promile - 7x větší

• od 1,0 do 1,4 promile - 31x vyšší

• nad 1,5 promile - 128x větší

por. Bc. Michaela Richterová
tisková mluvčí
P ČR Středočeského kraje
25. dubna 2022

vytisknout  e-mailem