Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

„Na kole jen s přilbou“

PŘÍBRAMSKO - Ochranná přilba je povinná pro cyklisty mladší 18 let. 

Dne 1. září proběhne v odpoledních hodinách v Příbrami u areálu Nového rybníku preventivní akce zaměřená na cyklisty s názvem „Na kole jen s přilbou“. Cyklisté jsou spolu s chodci na silnicích tou nejzranitelnější skupinou. V loňském roce zemřelo při dopravních nehodách 42 cyklistů, z uvedeného počtu 29 nemělo přilbu.

Ochranná přilba je povinná pro cyklisty mladší 18 let a měli by ji mít na hlavě řádně připevněnou. Doporučována je však i dospělým cyklistům. Banální překážka a následný pád může mít pro cyklistu až tragické následky. Jízdním kolem se z hlediska provozu na pozemních komunikacích rozumí i koloběžka, tudíž se pro jízdu na ní vztahuje také povinnost nošení přilby.

Proč je vlastně důležité mít při jízdě na kole cyklistickou přilbu? Jednou ze základních příčin zranění či úmrtí cyklistů je právě poranění hlavy. Dochází k němu nejčastěji nárazem o vozovku, kapotu auta nebo o jinou překážku jako je strom, kámen, patník. Pokud cyklista jede rychlostí 25 km/h a spadne po hlavě na komunikaci, jeho pád odpovídá pádu z výšky 2,5 metru hlavou na beton.

Policisté spolu se členy BESIPU budou cyklistům poskytovat preventivní rady a doporučení, např. jak má vypadat správně vybavené jízdní kolo. Jedná se o účinné brzdy, přední odrazku bílé barvy, zadní odrazku červené barvy, oranžové odrazky na pedálech a na paprscích kol. Za snížené viditelnosti musí mít kolo navíc přední světlomet svítící bíle a zadní svítící červeně.

Přestože cyklista nepotřebuje žádný řidičský průkaz, musí znát a dodržovat pravidla silničního provozu, plně se věnovat řízení a být k dalším účastníkům ohleduplný a opatrný. A také pro řidiče nemotorových vozidel platí nulová tolerance alkoholu.

por. Bc. Monika Schindlová, DiS.
komisař
P ČR Příbram
1. září 2023

Odkazy do noveho okna

Na kole jen s přilbou

Na kole jen s přilbou 

Detailní náhled

Na kole jen s přilbou

Na kole jen s přilbou 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem