Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Na dobírku dostal čistý list papíru

NÁCHODSKO – Místo telefonu za 5.800 korun vybalil kancelářský papír 

Policisté z obvodního oddělení v Jaroměři vyšetřují internetový podvod, dalo by se říci, dnes již klasický. Mladý muž přišel na policejní oddělení nahlásit, že mu někdo v balíčku na dobírku zaslal místo mobilního telefonu za 5.800 korun čistý list papíru.
 
prázdný balíčekIlustrační foto/Archiv Policie ČR
NA INZERTNÍM PORTÁLU NARAZIL NA PODVODNÍKA
Mladík vypověděl, že přes inzertní portál poptával koupi mobilního telefonu. Na inzerát se mu ozval mladý muž a po kratší emailové komunikaci mu přislíbil zaslání telefonu na dobírku. Jenže po zaplacení dobírky ve výši 5.800 korun inzerent doma otevřel balíček a zjistil, že mu prodávající zaslal jen sbalený čistý papír. Mladík nejprve nechtěl věřit svým očím, pak sedl k počítači a napsal rozzlobený tázavý mail odesílateli.
 
Odesílatel se ani nevytáčel a k nekalému jednání se přiznal, prý jemu samotnému kdosi udělal totéž. Mladý muž, který, jak sám věřil, transakci dobře pojistil vyžádanou fotokopií odesílatelova pasu, dal podvodníkovi další šanci. Jestli mu do týdne zašle zpět peníze, o které jej ošidil, celou záležitost bude brát jako nedorozumění. Tím ale udělal velkou chybu.
 
Nejen, že mu odesílatel nic neposlal a přerušil s ním veškerou komunikaci, ale okradený mladík svým čekáním a nečinností ztratil možnost dostat své peníze zpět, aniž by doputovaly k podvodníkovi.
 
POLICISTÉ DOPORUČUJÍ PODVEDENÝM
Balíček na dobírku rozbalte nejlépe ještě na poště, v případě, že obsah neodpovídá Vámi očekávanému a dohodnutému zboží, nahlaste poštovnímu úředníkovi, že žádáte o zablokování platby. Poté ihned zamiřte na policejní stanici a podejte trestní oznámení. Policisté poté zahájí vyšetřování a sami vejdou do jednání s doručovatelem. Podvodně vylákané peníze tak mohou zachránit pro oklamané dříve, než je stihne podvodník rozfofrovat.
 
POZDĚ NAHLÁŠENÝ SKUTEK MÁ MENŠÍ ŠANCI
V případě podvedeného mladíka z Jaroměře již téměř šestitisícová sumička bohužel už dávno  k podvodníkovi dorazila. Policisté případ postoupili do Jižních Čech, kam vedly nitky počítačové komunikace a údajné nacionále podvodníka. Ovšem, zda se mladému muži podaří velmi drahý arch papíru opět zhodnotit do bankovek, není v tuto chvíli vůbec jisté.
 
V případě zjištění a potvrzení osoby pachatele a jím spáchaného skutku, podvodníkovi hrozí až dvouletý trest odnětí svobody.
 
Por. Mgr. Eva Prachařová
20. 9. 2012, v 14:30 hodin, tel. 724 183 755

 

vytisknout  e-mailem