Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Mysli, než klikneš

PŘÍBRAMSKO - Počet kybernetických útoků dramaticky roste. 

Nárůst trestné činnosti prostřednictvím internetu nabývá v posledních letech nebývalých rozměrů. Banky evidují za prvních šest měsíců tohoto roku více než 31 tisíc kybernetických útoků na své klienty, tj. o 15 % víc než za stejné období loňského roku. Škody jdou do stovek milionů, v průměru na jednoho poškozeného vychází částka 21,5 tisíce korun. Nejvyšší škoda u jednoho klienta přesáhla dokonce 15 milionů.

Digitální doba, která mnohé věci usnadňuje, bohužel přináší i mnohá rizika. Nejlepší obranou před kyberútoky je osvěta, aby byli lidé schopni rozpoznat, že se je někdo snaží podvést, a hlavně nepodceňovali situaci. Pachatelé postupují sofistikovaně a dobře vědí, jak s oběťmi manipulovat. Časový nátlak, zastrašování, důvěra v lidský hlas, vyvolání pocitu snadného a rychlého zbohatnutí…

Příbramští policisté spustili nový preventivní projekt s názvem „Mysli, než klikneš“. Na odkaze https://www.bezpecnapribram.cz/kyberkriminalita zveřejňují aktuální podvodné obrázky, které lákají na investování do akcií či kryptoměn, podvržené e-maily zaslané od různých bank svým zákazníkům nebo falešné e-maily zneužívající jména pošty či jiných dopravců.

por. Bc. Monika Schindlová, DiS.
komisař
P ČR Příbram
8. září 2023

vytisknout  e-mailem