Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Kriminalistický ústav

Policie České republiky – Kriminalistický ústav

Muzejní noc v policejním muzeu se vydařila

Kriminalistický ústav Praha (KÚP) se zapojil do 11. ročníku Pražské muzejní noci. Svoji prezentaci měl v Muzeu Policie ČR (MUP), které se každoročně těší vysoké návštěvnosti. Nejinak tomu bylo i letos. 

Úderem devatenácté hodiny akci již tradičně zahájilo vystoupení Dixielandu Hudby Hradní stráže a Policie ČR na nádvoří policejního muzea. Kromě stálé expozice a zajímavých výstav byl pro návštěvníky připraven bohatý doprovodný program, ve kterém nechyběly ukázky zákroků proti nebezpečnému pachateli, ukázky z výcviku záchranářských psů či slaňování. Nezapomnělo se také na prevenci - záchranáři dětem vysvětlili zásady první pomoci, policisté poradili, jak bez nehody zvládat úskalí silničního provozu a varovali před užíváním drog.
 
Na stanovišti kriminalistické balistiky si návštěvníci prohlédli, jak vypadá povrch střely a povrch vystřelené nábojnice pod mikroskopem. Nejen muži, ale i některé odvážné ženy, si vyzkoušeli rozborku a sborku univerzálního kulometu vz. 59, který je součástí studijní sbírky zbraní KÚP. „Mnoho z přítomných mužů si vybavilo vzpomínky na doby vojny,“ říká s úsměvem balistik David Ryšavý, podle kterého se občané nejčastěji dotazovali na hmotnost, kadenci a dostřel kulometu. K vidění byla také přilba používaná v současnosti vojáky Armády ČR, na které balistici testovali její odolnost proti zásahu střel různých ráží.
 
Velký úspěch měla i detektivní hra KÚP - Kdo je pachatel?, která byla určena především dětem. Přesto se po stopách pachatele vydala i řada dospělých. „Prostřednictvím této hry jsme se snažili návštěvníkům přiblížit, jak jednotlivá znalecká zkoumání pomáhají kriminalistům v procesu usvědčování pachatelů trestných činů,“ vysvětluje ředitel KÚP Pavel Kolář. Nejtěžším úkolem bylo určit, komu patří daktyloskopické stopy (otisky prstů) zajištěné na vražedném nástroji. S pomocí dalších indicií si děti nakonec poradily a pachatele vypátraly.    
 
„Byl jsem překvapen, kolik mladých lidí podceňuje nebezpečí syntetických drog, byť se policie snaží neustále před jejich užíváním varovat,“ posteskl si chemik KÚP Pavel Tomíček, který se návštěvníkům muzejní noci věnoval v expozici výstavy Ve víru kriminalistické vědy. Kromě exponátů z odvětví chemie přítomné zaujaly padělky obrazů známých malířů, mumifikovaná hlava muže či akvárium s vývojem hmyzu.
 
Kdo z návštěvníků nechtěl právě soutěžit, mohl se usadit v kinosále muzea, kde probíhala hraná scénka, ve které Sherlock Holmes spolu s dr. Watsonem řešili složitý případ záhadné krádeže rodinného šperku. Vystoupení Četnické pátrací stanice Praha přiblížilo atmosféru prvorepublikového hráčského doupěte a na oheň, který nepálí, hoření pod vodou či mlhu hustou tak, že by se dala krájet přítomné lákali vědci z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR.
 
Branou policejního muzea prošlo v průběhu večera více jak šest tisíc návštěvníků, což svědčí o tom, že o kriminalistiku je mezi lidmi stále velký zájem.
 
Video z Pražské muzejní noci v Muzeu Policie ČR najdete na: http://youtu.be/Zn3MMBOM5lE
 
 
kpt. Mgr. Petra Srnková
Kriminalistický ústav Praha Policie ČR
18. června 2014
Odkazy do noveho okna

Muzejní noc 01

Muzejní noc 01 

Detailní náhled

Muzejní noc 03

Muzejní noc 03  

Detailní náhled

Muzejní noc 04

Muzejní noc 04 

Detailní náhled

Muzejní noc 05

Muzejní noc 05  

Detailní náhled

Muzejní noc 09

Muzejní noc 09  

Detailní náhled

Muzejní noc 11

Muzejní noc 11 

Detailní náhled

Muzejní noc 12

Muzejní noc 12 

Detailní náhled

Muzejní noc 14

Muzejní noc 14 

Detailní náhled

Muzejní noc 16

Muzejní noc 16 

Detailní náhled

Muzejní noc 18

Muzejní noc 18 

Detailní náhled

Muzejní noc 22

Muzejní noc 22 

Detailní náhled

Muzejní noc 23

Muzejní noc 23 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem