Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Muže podezřelého z krádeže peněženky policisté odhalili

PELHŘIMOVSKO: Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení 

Pelhřimovští policisté objasnili případ krádeže finanční hotovosti a platebních karet, ke které došlo v říjnu letošního roku v budově sportovního zařízení v Pelhřimově. Podezření ze spáchání trestné činnosti sdělil policejní inspektor sedmačtyřicetiletému muži z Táborska.

K případu došlo na začátku října ve večerních hodinách. Tehdy neznámý pachatel využil nestřeženého okamžiku a v budově sportovního zařízení odcizil ze stolu odloženou příruční tašku, ve které měl její majitel mimo jiné peněženku s osobními doklady, finanční hotovostí a platebními kartami. Tašku pachatel z místa odnesl, prohledal, odcizil z ní finanční hotovost a platební kartu, a následně ji se zbylým obsahem odložil u vchodu sportovního areálu. Škoda, kterou svým jednáním způsobil, přesáhla částku deseti tisíc korun. Odloženou tašku nalezl náhodný kolemjdoucí, který kontaktoval jejího majitele a vrátil mu ji. Pachatel půl hodiny po krádeži použil odcizenou platební kartu při nákupu v prodejně obchodního řetězce, kde zaplatil prostřednictvím bezkontaktní platby. O deset minut později použil odcizenou kartu znovu při nákupu v další prodejně. Následně se kartou pokusil zaplatit ještě nákup v dalším obchodě, mezitím však majitel stihl kartu zablokovat a platba tak nebyla provedena.

Policisté na základě intenzivního prověřování, získaných poznatků a vyhodnocených důkazů odhalili a vypátrali podezřelého muže. „Sedmačtyřicetiletému muži policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to přečinu krádeže a přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku,“ uvedl npor. Mgr. Bc. Ondřej Fučík, zástupce vedoucího obvodního oddělení. Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení a nadále ho prověřují.

Sedmačtyřicetiletý muž byl již v minulosti několikrát soudně trestaný, a to i pro majetkovou trestnou činnost. Naposledy mu byl v roce 2017 uložen podmíněný trest odnětí svobody.

„Za takovou trestnou činnost podezřelému muži hrozí trest odnětí svobody až na tři roky,“ dodal Ondřej Fučík.

V souvislosti s tímto případem policisté na veřejnost apelují, aby si lidé nenechávali své věci bez dozoru ve volně odložených taškách, kabelkách či v kapsách svého oblečení. Buďte obezřetní a neodkládejte své věci na místa, kde je nemáte pod kontrolou. Nepozornosti tak může využít pachatel a v nestřeženém okamžiku se obohatit o nemalé finanční částky a hodnotné věci. Pachatelům této trestné činnosti stačí jen zlomek okamžiku k tomu, aby vaše věci prohledali a odcizili je. Nemějte proto v peněžence uložené osobní doklady a platební karty. V žádném případě si nepiště PIN kód na platební kartu ani na cokoli v blízkosti, kde ji ukládáte. Nezapomeňte, že při bezkontaktních platbách odcizenou platební kartou má sice pachatel bez znalosti PIN kódu finanční limit, může si ale vašich peněz užívat a opakovat další a další nákupy dle libosti až do doby, než kartu zablokujete. V okamžiku, kdy zjistíte, že vám platební karta byla odcizena, ihned ji nechte zablokovat. Pachatelé jsou velmi rychlí, s nákupem za vaše peníze si velmi rychle pospíší a během několika minut můžou provést ne jeden, ale hned několik nákupů bezprostředně za sebou na váš účet.

por. Mgr. Stanislava Miláčková, komisař

5. prosince 2018

vytisknout  e-mailem