Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Muž je obviněn z pěti trestných činů

JIHLAVSKO: Násilník dlouhodobě týral svoji partnerku 

Kriminalisté jihlavského územního odboru vyšetřují závažný případ muže, který dlouhodobě týral svoji partnerku. Žena čelila v bytě fyzickému i psychickému násilí. Když požádala o pomoc svého známého, násilník obrátil svoji agresi i vůči němu. V říjnu zasahovali v bytě přivolaní policisté, zraněná žena skončila v nemocnici a agresivní muž na protialkoholní záchytné stanici. Následně nerespektoval ani uložené vykázání a i přes zákaz vyhledával přítomnost ženy. Policejní komisař zahájil trestní stíhání dvaačtyřicetiletého muže, který byl obviněn z pěti trestných činů a hrozí mu až desetiletý pobyt za mřížemi. 

Podezřelého muže policisté na konci listopadu zadrželi a umístili ho do policejní cely. Na základě shromážděných důkazů zahájil policejní komisař jeho trestní stíhání. „Muž byl obviněn ze spáchání zločinu týrání osoby žijící ve společném obydlí páchaného po delší dobu, dále vícenásobného zločinu vydírání spáchaného se zbraní a na svědkovi, dalším činem je zvlášť závažný zločin v oblasti sexuálního násilí. Obviněn je také z přečinu pokusu ublížení na zdraví a přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání,“ řekl mjr. Mgr. Jakub Pivoňka, vedoucí oddělení obecné kriminality. Obviněný dvaačtyřicetiletý muž z Havlíčkobrodska byl v minulosti již opakovaně soudně trestán za různorodou trestnou činnost, včetně násilné. Odpykal si i nepodmíněný trest odnětí svobody.  

Muž je obviněn z toho, že přibližně od loňského léta do letošního podzimu v bytě psychicky a fyzicky týral svoji partnerku. K násilí docházelo ve společném obydlí v domě na Jihlavsku. Ženu vulgárně slovně urážel, vyhrožoval jí a fyzicky ji napadal. Násilí se postupně zhoršovalo a intenzita útoků se zvyšovala. Agresivita muže stoupala s užíváním alkoholu a drog. Násilí bylo někdy doprovázeno také rozbíjením věcí, zejména patřících ženě a vybavení bytu. Vystavena byla také výhrůžkám, sexuálním útokům a ponižování. Výhrůžky muž využíval na prosazení své vůle a také k zabránění ženě situaci řešit. 
Muž ženu rovněž hlídal a kontroloval, ať se jednalo o její soukromý, tak pracovní život. Způsobil jí výrazné psychické obtíže, žena jeho jednání pociťovala jako těžké příkoří ve spojení s pocity strachu, bezmoci a ponížení. Na konci října byla žena ve večerních hodinách opět vystavena útoku a na místo byla přivolána policie. Muž se ještě snažil znesnadnit vstup hlídce. Policisté se dostali do bytu a muže zajistili. Zraněnou ženu odvezla zdravotnická záchranná služba na ošetření do nemocnice. Podezřelý muž vzhledem k opilosti směřoval na protialkoholní záchytnou stanici a po vystřízlivění policisté rozhodli o jeho vykázání ze společného obydlí. Vykázání bylo následně prodlouženo usnesením vydaným soudem s předběžným opatřením ve věci ochrany před domácím násilím. Obviněný muž následně přesto ve dvou případech přišel k bytu, kopal do dveří a po přivolání hlídky z místa utekl, snažil se také ženu kontaktovat. 

Případ kriminalisté dále vyšetřují. Za trestnou činnost lze uložit trest odnětí svobody až na deset let.

por. Bc. Jana Kroutilová, komisař
6. prosince 2022

vytisknout  e-mailem