Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Muž chtěl na čerpací stanici zapálit vůz, který polil benzínem

JABLONEC NAD NISOU – Policistům se podařilo v prostoru benzínové čerpací stanice zabránit tomu, aby muž zapálil své vozidlo, které si před tím polil benzínem. 

V uplynulých dnech komisař z Oddělení obecné kriminality v Jablonci nad Nisou zahájil trestní stíhání 48letého muže jako obviněného ze spáchání trestného činu obecné ohrožení ve stádiu pokusu, kterého se dopustil minulý týden ve středu 28. října odpoledne. Tehdy krátce po půl druhé přijel se svým vozidlem značky BMW do prostoru benzínové čerpací stanice v Jablonci nad Nisou v ulici Palackého. Vůz zaparkoval u stojanu číslo dvě, ze kterého vzal tankovací pistoli a začal své vozidlo polévat benzínem. Tohoto jeho jednání se všimla obsluha stanice a ihned vypnula přívod paliva do uvedeného stojanu, čímž obviněnému zabránila v pokračování jeho jednání. Přesto stačil vozidlo polít téměř dvěma litry benzínu. Obsluhující muž následně obviněného upozornil na nebezpečnost jeho chování. Na toto ovšem obviněný reagoval tím, že upustil tankovací pistoli, vzal do ruky zapalovač a začal vyhrožovat zapálením uvedeného vozidla.

V této situaci pracovník čerpací stanice věc okamžitě oznámil policistům z Obvodního oddělení Jablonec nad Nisou Mšeno, kteří ihned společně s dalšími policejními hlídkami přijeli na místo. V době jejich příjezdu stál muž se zapalovačem ruce a křičel, aby se k němu nikdo nepřibližoval, jinak vozidlo zapálí. Policisté se snažili od obviněného zjistit, co se stalo a jak by mu mohli pomoci. Muž, který mluvil velmi špatně česky, uvedl pouze to, že chce na místo nějakého policejního důstojníka, nějakého majora a s nikým jiným se bavit nebude. Jen neustále vykřikoval, ať se k němu nikdo nepřibližuje, jinak se zapálí.

V tomto okamžiku vedle prostoru této benzínové čerpací stanice procházel se svojí rodinou a celou situaci sledoval vrchní komisař z Kanceláře náměstka pro vnější službu ředitele Krajského ředitelství policie Libereckého kraje kapitán Lukáš Ruth. Jakmile ho policisté na místě informovali o požadavcích muže se zapalovačem v ruce, poslal členy své rodiny z místa pryč a rozhodl se z pozice důstojníka vést vyjednávání s uvedeným mužem. Situace v té chvíli byla již velmi vypjatá a hrozilo, že muž skutečně sebe nebo vozidlo v prostoru benzínové čerpací stanice zapálí. Vrchní komisař Ruth s ním tedy začal vyjednávat a nejprve se mu přestavil, sdělil svoji hodnost a prokázal se služebním průkazem příslušníka Policie České republiky. Muž se zklidnil a začal s kapitánem Lukášem Ruthem komunikovat a dokonce se po několika otázkách byl ochoten vzdálit od svého vozidla. Společně spolu odešli k lavičkám, kde se muž policistům již dobrovolně vzdal a odevzdal jim i předmětný zapalovač. Oba spolu ještě hovořili do příjezdu posádky Zdravotnické záchranné služby, kterou policisté na místo zavolali s ohledem na zdravotní stav zadrženého. Ten policistům uvedl, že ho k uvedenému činu vedly hlasy, které slyšel a vše, co má dělat, mu napovídaly. Dále řekl, že má psychické problémy a je rozrušený. Policisté v jeho dechu na místě činu naměřili hodnotu alkoholu 0,25 promile. Muž navíc jednal nejen pod vlivem alkoholu, ale jak bylo následně zjištěno také pod vlivem drog.

Policisté provedenými kontrolami navíc zjistili, že se jedná o cizince, který pobývá na území České republiky neoprávnění, a o této skutečnosti také informovali své kolegy z Cizinecké policie. Obviněnému muži nyní za spáchání uvedeného trestného činu ve stádiu pokusu hrozí trest odnětí svobody až na osm let.

Na závěr je nutné také zmínit to, že obviněný svým jednáním ohrožoval i osoby, které byly v té době přítomné v areálu čerpací stanice. Mezi nimi byl například i otec s dvěma dětmi, který tankoval palivo u vedlejšího stojanu. Ten na celou situaci musel rychle reagovat tím, že své vozidlo zanechal zaparkované u stojanu a společně s dětmi odešel z místa činu do bezpečné vzdálenosti od něj.

Jen náhoda v podobě procházejícího policejního důstojníka pomohla zcela jistě k tomu, že zákrok proti pachateli tak nebezpečného činu netrval dlouho a neprodlužovala se tím doba napětí a obav, zda svá slova skutečně naplní jednání, o kterém celou dobu hovořil. Taktika zákroku všech přítomných policistů, tak nepochybně přispěla k úspěšnému zadržení muže, který zjevně měl v úmyslu podpálit sebe nebo své vozidlo polité benzínem v prostoru čerpací stanice, což by vedlo nepochybně k velkým škodám a mohlo by dojít i k ohrožení zdraví a životů přítomných osob.


6. 11. 2020
nprap. Dagmar Sochorová
tisková muvčí, KŘP Libereckého kraje

Odkazy do noveho okna

BČS (1)

BČS (1) 

Detailní náhled

BČS (2)

BČS (2) 

Detailní náhled

BČS (3)

BČS (3) 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem