Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Munice z války číhala v lese

NÁCHODSKO – Hajný našel minometné granáty ze 2. světové války 

munice-jaromer-1Munice Nový Ples (Jaroměř)
Často se stává, že lidé oznamují na policii nález munice, zvláště na jaře a na podzim, kdy se polích při orání obrací zemina. Obvykle se jedná o jednotlivé kusy rezavých střel, které pak likvidují přivolaní pyrotechnici. Také na Náchodsku, kde v předešlých historických obdobích probíhaly nejrůznější bitvy, nejsou podobné nálezy ničím výjimečným.
 
V pondělí 31. 10. 2011 okolo desáté hodiny dopoledne přijal operační důstojník policie oznámení od hajného, který v lesích u Nového Plesu poblíž Jaroměře, našel čtyři rezavé předměty, připomínající střely. Policejní hlídka, která ihned vyrazila na místo nálezu, lesní úsek zajistila až do příjezdu pyrotechniků. Ze čtyř původně nahlášených kusů se nakonec vyklubalo hned 19 minometných střel sovětské výroby pocházejících s největší pravděpodobností z období 2. světové války. Pyrotechnici zrezivělou munici vyzvedli a převezli k odborné likvidaci.
 
Policisté v této souvislosti opět připomínají, že v případě nálezu předmětů připomínajících jakoukoli munici, je nutná co nejvyšší opatrnost. S nálezem doporučují vůbec nemanipulovat, místo zajistit a nález oznámit na nejbližší policejní stanici nebo na bezplatnou linku 158. I velmi staré střelivo, které dosud uchovává prachovou nálož, je totiž podle odborníků stále schopné vybuchnout a způsobit neočekávané neštěstí. Foto Policie ČR
 
por. Bc. Eva Prachařová
1. 11. 2011 v 9.30 hodin

vytisknout  e-mailem