Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Multifunkční výcvikové středisko

Ms kraj-policisté začali využívat ojedinělý výcvikový prostor ve Frýdku-Místku 

V těchto dnech byl zahájen provoz Multifunkčního výcvikového střediska Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje ve Frýdku-Místku, které budou využívat pro zdokonalování svých dovedností a prohlubování zkušeností policisté jak našeho kraje, ale také kolegové z Olomouckého kraje, Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje a Záchranné zdravotnické služby Moravskoslezského kraje.

Prostor vznikl z důvodu, že kvalita vzdělávání a výcviku složek, podílejících se na řešení mimořádných událostí, již ne zcela odpovídala současným potřebám. Zvýšením akceschopnosti a vzájemnou koordinací složek Integrovaného záchranného systému přispíváme k bezpečnosti obyvatel a také k efektivnější pomoci občanům.

V modernizovaných a nových prostorách si první výcvik, po slavnostním přestřižení pásky, kterého se zúčastnil ředitel krajského ředitelství brig. gen. Tomáš Kužel s velitelem zásahové jednotky a speciální pořádkové jednotky, vyzkoušeli policisté právě jedné z těchto speciálních složek a to zásahové jednotky – viz. video https://youtu.be/oM7m2WLko94

Ojedinělý areál umožňuje namodelovat situace, s nimiž se záchranné složky mohou při své náročné činnosti setkávat. Jedná se o variabilní prostory sloužící  k nácviku zákroků a zásahu při rozmanitých nasimulovaných podmínkách různých krizových situací. Jde například o nácvik taktiky při vstupu policie do objektů nebo záchranu a vyprošťování  osob při hromadných nehodách. V rámci našeho krajského ředitelství se jedná o první areál takového typu. Stavba byla zahájena v listopadu 2019 a náklady na realizaci projektu byly ve výši necelých 70 mil. Kč. Projekt je spolufinancován Evropskou unií z Integrovaného regionálního operačního programu.

Multifunkční výcvikové středisko se skládá ze dvou částí:

„Taktický objekt„ –  jedná se o výcvikový trenažér, který je složen ze stávající, zrekonstruované budovy a nové přístavby pro nácvik lezeckých prací, záchrany osob, evakuace osob a odvrácení hrozícího nebezpečí. V budovách je několik na sobě nezávislých prostor s variabilitou úpravy pro provádění výcviku všech složek Integrovaného záchranného systémů.

Druhou částí, která je vybudována ve venkovních prostorech policejního areálu, je  „Cvičná ulice“- jedná se o cvičný multifunkční prostor, který navazuje na taktický objekt a jednotlivé příjezdové cesty. Je zde variabilní systém stavění budov pro nácvik záchrany osob, možností simulace obchodů, obytných domů, parkoviště a podobně. Policisté tyto prostory budou využívat také pro výcvik základních činností  v oblasti taktiky služebních zákroků při kontrole osob, kontrole vozidla k objektu a vstupu příslušníků do objektů. Zároveň zde bude probíhat výcvik k řízení dopravy při mimořádných událostech v návaznosti na součinnostní cvičení všech složek IZS jako jsou dopravní nehody s velkým počtem zranění, vyprošťování osob, jejich třídění, ošetřování a převozu do nemocnic. Požár dopravního prostředku s převozem chemických látek, demonstrace s následným poškozením majetku a zranění osob.

Středisko mohou využívat k výcviku jak jednotlivci, tak desítky osob v návaznosti na jednotlivé typy krizových  činností.

                                                                                                                                                      mjr. Bc. Pavla Jiroušková

                                                                                                                                                      10. listopadu  2021

Odkazy do noveho okna

1 přestrižení pásky

1 přestrižení pásky 

Detailní náhled

2 výcvik.středisko2

2 výcvik.středisko2 

Detailní náhled

3 výcvik1

3 výcvik1 

Detailní náhled

1 výcvik2

1 výcvik2 

Detailní náhled

2 výcvik3

2 výcvik3 

Detailní náhled

3 výcvik5

3 výcvik5 

Detailní náhled

4 výcvik6

4 výcvik6 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem