Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Motoristé by měli v podzimních dnech upravit rychlost a způsob jízdy

Kraj - Policisté upozorňují na častější střety se zvěří. 

S podzimním počasím, které se vyznačuje sníženou viditelností, deštivým počasím a všeobecně zhoršenými podmínkami pro motoristy, policisté v Královéhradeckém kraji vyjíždějí k většímu množství nahlášených dopravních nehod s účastí zvěře. Každý den dopravní policisté evidují téměř desítku takových nehod. Největší nebezpečí střetu motoristům hrozí v časných ranních a večerních či nočních hodinách.

Jen za posledních 24 hodin středy 21. 10. 2020 byli policisté přivoláni ke střetu osobního vozu Mercedez Benz se srnou na silnici 3. třídy mezi Ještěticemi a Hroškou na Rychnovsku, osobního automobilu Škoda Fabia  se srnou na silnici 2. třídy mezi Novými Městem nad Metují a Jaroměří u obce Volovka, osobního vozidla Škoda Octavia se srnou na silnici 2. třídy mezi Žďárem nad Metují a Policí nad Metují, osobního automobilu BMW se srnou na silnici 3. třídy mezi Hořenicemi a Jaroměří, všechny tyto nehody se odehrály v ranních hodinách mezi 5. a 8. hodinou ráno, kdy zvěř  nečekaně vyběhla na vozovku a řidiči či řidičky zmíněných vozidel již nestihli vůz zastavit. Další příděl střetů se zvěří pak dopravní policisté vyjeli řešit po setmění. Po 19.00 hodině překvapila řidiče osobního auta Peugeot srna na vozovce 2. třídy mezi Borohrádkem a Čermnou nad Orlicí, ve 22.00 vyskočila z příkopu srna přímo před osobní automobil VW Sharan, a po 23.00 hodině vběhla srna přímo před osobní vozidlo Škoda Octavia na silnici 2. třídy mezi Smidary a Hradcem Králové. Naštěstí se všechny tyto nehody obešly bez újmy na zdraví řidičům či spolujezdcům, hmotné škody však majitelé vozidel počítají na deseti až sta tisíce korun.

Policisté proto apelují na všechny motoristy, aby zvláště v těchto dnech na takové nevyzpytatelné a nechtěné účastníky silničního provozu mysleli a podle toho upravili svoji rychlost i způsob jízdy. Při vběhnutí zvěře na vozovku v žádném případě řidičům nedoporučují prudké změny směru jízdy či příliš razantní brždění, které by mohlo skončit smykem a ztrátou kontroly nad vozidlem. Případný střet se zvířetem je pak třeba řešit prostředictvím linky 158, nebo přímo s příslušným mysliveckým sdružením, jehož zástupci si uhynulou zvěř převezmou.

kpt. Mgr. Eva Prachařová
22. 10. 2020 v 14.00

vytisknout  e-mailem