Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
hl. m. Praha název

Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy

Modré majáky mají přednost

Policisté pronásledovali neukázněného řidiče. Jiný účastník silničního provozu jim ale jejich snahu zmařil svou nepozorností. 

Policisté z místního oddělení Holešovice si při hlídkové činnosti všimli řidiče, který jel rychlostí jednoznačně překračující limit stanovený pro obec. Proto se rozhodli ho dojet, zastavit a zkontrolovat. Avšak tento řidič na muže zákona nikterak nečekal a ulicemi metropole ujížděl přibližně dvou set kilometrovou rychlostí. Do pronásledování se proto zapojili i policisté z dopravky prvního policejního obvodu.

Oba policejní vozy uháněly za nezbedníkem mostem Barikádníků směrem z města ven. Na úrovni nemocnice Bulovka se ale stala situace, ke které by dojít nemělo.

V pravém pruhu jelo bílé vozidlo, které nejprve minuli policisté z dopravky. Jak oni, tak kolegové z Holešovic měli řádně zapnuté výstražné a rozhlasové zařízení, tedy jak majáky, tak i sirénu. Avšak jakmile se k bílému autu přiblížili holešovičtí policisté, jeho řidič nečekaně vybočil ze svého směru a vjel jim do jízdní dráhy. Řidiči služebního vozu v tu chvíli nezbylo nic jiného, než dupnout na brzdy a v rámci možností situaci zvládnout tak, aby jakkoliv neohrozil ostatní účastníky silničního provozu. A to se mu také jednoznačně povedlo.

Ze záběrů policejní kamery je zřejmé, že nedošlo k poškození ani policejního auta, ani žádného jiného. Nicméně díky této situaci se původně pronásledovanému řidič podařilo ujet.

A co řidič bílého vozu? Ten ujel ještě pár desítek metrů, než zastavil. Poté vystoupil z auta a zkoukl situaci, kterou zavinil. Následně ale kvapně usedl zpět za volant a z místa odjel neznámo kam.

Z tohoto místa musí jednoznačně zaznít, že používání majáků je u Policie ČR striktně monitorováno a kontrolováno. Tudíž je vyloučeno, aby docházelo k jakémukoliv jejich zneužívání.

Proto prosím vězte, že pokud vidíte blikající policejní auto, určitě policisté spěchají k jakékoliv mimořádné situaci, ve které může být ohroženo zdraví, nebo dokonce život třeba i vašich blízkých.

Zákon o provozu na pozemních komunikacích říká, že pokud jede vozidlo s právem přednosti v jízdě, tedy se zapnutými majáky, jste jako účastníci silničního provozu povinni mu umožnit projetí. V běžném provozu to znamená uhnout se co nejblíže k pravému okraji komunikace. Jde-li o víceproudou komunikaci v jednom směru jízdy, na které je momentálně kolona, musí řidiči vozidlům integrovaného záchranného systému udělat místo k průjezdu tím způsobem, že auta v levém jízdním pruhu uhnou doleva, v ostatních jízdních pruzích uhnou doprava.

Vězte, že pokud budete dodržovat tato velice jednoduchá ustanovení, značně tím nejen našim policejním řidičům pomůžete. Vděčni vám určitě budou i řidiči sanitek, nebo hasičských vozů.

por. Mgr. Tomáš Hulan

vytisknout  e-mailem