Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Mladík obviněn z podvodu

Ms kraj: Klienti svěřili "podnikateli" přes 60 milionů korun 

Tak trošku, vlastně spíše více, po svém měl pojmout podnikání mladý muž z Frýdku-Místku. Užitím Ponziho schématu mu na účtu přibylo přes 62 milionů korun.

V průběhu let 2020 a 2021 se zprvu nad dobrou investicí radovalo téměř 80 osob a několik firem zejména z Brna, ale také z Havířova či Frýdlantu nad Ostravicí. Na doporučení zpravidla známých se rozhodli zhodnotit své úspory, které svěřili jistému muži (z Frýdecko-Místecka) s vazbami na Brno. Ten měl nabízet investiční a finanční služby, prezentovat je vysoce profesionálně a přesvědčivě, rovněž na webu. Lákadlem byly měsíční výnosy ve výši od cca 6 % do 10 %. Účty zájemců byly díky uzavřeným smlouvám o zápůjčkách finančních prostředků „odlehčeny“ tu o 100 000 korun, tu o 1 milion korun, dokonce v několika případech až o více než 3 miliony.

Muž ale peníze neinvestoval a k výplatě úroků některým stávajícím investorům měl užít vkladů nových klientů. Tedy typické Ponziho schéma, kdy jeho dalším znakem je dlouhodobá neudržitelnost a v podstatě nevyplácení vložených financí ani úroků klientům, které dříve či později musí zákonitě nastat. 50 milionů korun konkrétně v našem případu představuje zajištěnou částku jako výnos z trestné činnosti. Je tedy zřejmé, že moravskoslezští kriminalisté zabránili efektivní prací vyšší škodě. Současně je třeba vyzdvihnout na samotném počátku oznámení učiněné jistou státní dohledovou institucí, která pojala důvodné podezření z trestné činnosti.

Krajští kriminalisté specializující se na závažnou trestnou činnost hospodářského charakteru v průběhu prověřování kromě jiného shromáždili a vyhodnotili množství informací. Byli samozřejmě v kontaktu s poškozenými, stejně tak s finančními institucemi. Součinnost jim vzhledem k bydlišti poškozených poskytovali rovněž kolegové z jiných krajů. Na základě zadokumentovaných skutečností obvinil vrchní komisař odboru hospodářské kriminality krajského ředitelství muže ze zvlášť závažného zločinu podvodu. Trestní sazba se pohybuje v rozmezí od 5 do 10 let odnětí svobody.

Obviněný muž měl pro své potřeby užít z vkladů klientů určených k investicím zhruba 7 milionů korun. Měl si pořídit například luxusní vůz či elektroniku nebo uhradit desetitisíce cestovní kanceláři. Možná v době, kdy si již nebyl jist „podnikáním“, prodal auto za zhruba milion korun, který obratem užil k vyplacení některých věřitelů. Jak je však výše popsáno, rychlým zásahem policistů byla zajištěna u obviněného poměrně vysoká finanční částka jako výnos z trestné činnosti. Kriminalisté i nadále pokračují ve vyšetřování.

V této souvislosti lze konstatovat, že při investování je obecně zapotřebí být obezřetný. Ani doporučení známého či věrohodné vystupování není vždy zárukou – je nutné vzít v potaz všechny okolnosti, například reálnost nabízených výnosů (úroků) a podobně.

por. Mgr. Soňa Štětínská
oddělení tisku, 6. října 2022

vytisknout  e-mailem