Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Místo zisku z prodeje sekačky přišel muž o 25 tisíc korun

MLADOBOLESLAVSKO – Pachateli hrozí až 2letý trest odnětí svobody 

Pravidelně vás informujeme o aktuálních a nových hrozbách a trikách podvodníků na internetu a ve virtuálním prostředí. Jejich techniky a legendy jsou stále více propracované a promyšlené.

V posledních letech se setkáváme např. se smyšlenou legendou vojáka na misi, lékaře ve válečné zóně, policisty nebo bankovního poradce.

Důležité rady a informace naleznete zde:
https://www.policie.cz/clanek/preventivni-informace-falesne-vyhodne-investice.aspx
https://www.policie.cz/clanek/vishing-a-spoofing.aspx 

V posledních několika měsících se ale nejvíce setkáváme s podvody na bazarových a inzertních portálech. Scénář je vždy stejný nebo velmi  podobný. Prodávající (následně poškozený) nabízí k prodeji. např. autosedačku, helmu na kolo, použitou pračku apod., následně jej kontaktuje podvodník , který vystupuje jako kupující, který má o danou věc zájem. Ten ale následně pošle odkaz na vyzvednutí peněz nebo na odkaz, který vypadá jako skutečná stránka přepravní společnosti. Tam poškozený vyplní údaje ke své kartě a místo výdělků, přijde o nemalé peníze, někdy tisíce někdy i statisíce.....

Na vlastní kůži se o tom, jak lehce může být člověk podveden a okraden přesvědčil i muž z Mladoboleslavska, který na bazarovém portále chtěl prodat sekačku za 4 tisíce korun.

Poškozený na bazarovém portále zboží vystavil a na inzerát se mu zanedlouho ozvala osoba vystupující ženským jménem, která projevila o zboží zájem, a společně se domluvili na uzavření obchodu.

Kupující přislíbila zaslání částky včetně nákladů za přepravu, poškozenému následně zaslala odkaz, který vypadal jako odkaz přepravní společnosti a tam prodávající vyplnil některé údaje ke svému bankovnímu účtu. Z účtu mu pak odešla částka 25 tisíc korun.  Místo zisku, tak 42letý muž přišel o peníze.

Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro přečin neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací a přečinu krádeže, za což hrozí až 2letý trest odnětí svobody.

JAK SE BRÁNIT INTERNETOVÝM PODVODNÍKŮM

  • V žádném případě nesdělujte k Vaší osobě žádné citlivé údaje ani bezpečností údaje z vaší platební karty, nebo přístupové údaje k online bankovnictví;
  • Nikdy nikomu nesdělujte, a ani nepřeposílejte, bezpečnostní autorizační kód, který Vám přišel formou SMS zprávy;
  • Myslete na to, že útočník dokáže napodobit jakékoliv telefonní číslo, odesílatele SMS zprávy, ale třeba i e-mailovou adresu;
  • Nikdy nikomu podezřelému neumožňujte vzdálený přístup do Vašeho počítače;
  • Sledujte a pečlivě čtěte informace od Vaší banky v internetovém bankovnictví;
  • Při každém vstupu do internetového bankovnictví kontrolujte, zda odpovídá doména přihlašovací stránky. Toto platí vždy, když někam zadáváte své osobní nebo přihlašovací údaje;
  • Aktualizovat software, antivirový program, firewall;
  • Během, nebo po takovémto podezřelém hovoru, si zaznamenejte údaje, které Vám útočník sdělil (jména, e-mailové adresy, čísla účtů, odkazy na webové stránky, apod.)

por. Ing. Bc. Barbora Schneeweissová
tisková mluvčí
30. června 2022

vytisknout  e-mailem