Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

AKTUALIZACE: Místo zisku z prodeje autosedačky přišla žena o 130 tisíc korun

BENEŠOVSKO - Poznáte muže na fotografii? Ozvěte se prosím policistům na linku 158. 

AKTUALIZACE
Na základě zveřejnění fotografie podezřelého muže a medializace případu na sociálních sítích se benešovským policistům sešlo několik poznatků od veřejnosti, týkající se totožnosti podezřelého. Několik z nich se shodovalo a dovedlo tak policisty ke konkrétní osobě.

Všem moc děkujeme za sdílení pátrací relace a za důležité poznatky, které jste nám poskytli.

por. Ing. Bc. Barbora Schneeweissová
tisková mluvčí
8. července 2022

--------------------------------------------------

Pravidelně vás informujeme o aktuálních a nových hrozbách a trikách podvodníků na internetu a ve virtálním prostředí. Jejich techniky a legendy jsou stále více propracované a promyšlené.

V posledních letech se setkáváme např. se smyšlenou legendou vojáka na misi, lékaře ve válečné zóně, policisty nebo bankovního poradce.

Důležité rady a informace naleznete zde:
https://www.policie.cz/clanek/preventivni-informace-falesne-vyhodne-investice.aspx
https://www.policie.cz/clanek/vishing-a-spoofing.aspx 

V posledních několika měsících se ale nejvíce setkáváme s podvody na bazarových a inzertních portálech. Scénář je vždy stejný nebo velmi  podobný. Prodávající (následně poškozený) nabízí k prodeji. např. autosedačku, helmu na kolo, použitou pračku apod., následně jej kontaktuje podvodník , který vystupuje jako kupující, který má o danou věc zájem. Ten ale následně pošle odkaz na vyzvednutí peněz nebo na odkaz, který vypadá jako skutečná stránka přepravní společnosti. Tam poškozený vyplní údaje ke své kartě a místo výdelků, přijde o nemalé peníze, někdy tisíce někdy i statisíce.....

Na vlastní kůži se o tom, jak lehce může být člověk podveden a okraden přesvědčila i žena z Benešovska, která na bazarovém portále chtěla prodat autosedačku.

Poškozená na bazarovém portále zboží vystavila a na inzerát se jí zanedlouho ozval muž, který projevil o zboží zájem a společně se domluvili na uzavření obchodu.

Kupující přislíbil zaslání částky včetně nákladů za přepravu, poškozené následně zaslal odkaz, kde si dle domluvy měla částku vyzvednout. Musela ale vyplnit své jméno a údaje z platební karty (číslo karty, CVC kód). 

Poté co žena veškeré údaje vyplnila, odkaz zmizel a podezřelý si tímto způsobem platební kartu zkopíroval a obratem 22. dubna 2022 z bankomatu v ulici Americká v Plzni peníze vybral. U toho ho však zachytily kamery. 

Poškozená žena pochopila, že se jednalo o podvod a celou věc nahlásila policistům v Benešově. Místo menšího výdělku přišla žena o 130 tisíc korun.

Poznáváte podezřelého na fotografii? Pokud znáte jeho totožnost nebo máte jakékoliv informace, které by policistům při pátrání mohly pomoci, ozvěte se prosím linku tísňového volání 158 nebo kriminalistům z Benešova na tel. číslo 974 871 353.  Za případnou pomoc předem děkujeme.

Vzhledem k tomu, že byl muž zachycen při výběru v Plzni, nevylučujeme, že zde může bydlet nebo například pracovat.

Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro přečin podvodu a přečin neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, za což hrozí až 2letý trest odnětí svobody.

JAK SE BRÁNIT INTERNETOVÝM PODVODNÍKŮM

  • V žádném případě nesdělujte k Vaší osobě žádné citlivé údaje ani bezpečností údaje z vaší platební karty, nebo přístupové údaje k online bankovnictví;
  • Nikdy nikomu nesdělujte, a ani nepřeposílejte, bezpečnostní autorizační kód, který Vám přišel formou SMS zprávy;
  • Myslete na to, že útočník dokáže napodobit jakékoliv telefonní číslo, odesílatele SMS zprávy, ale třeba i e-mailovou adresu;
  • Nikdy nikomu podezřelému neumožňujte vzdálený přístup do Vašeho počítače;
  • Sledujte a pečlivě čtěte informace od Vaší banky v internetovém bankovnictví;
  • Při každém vstupu do internetového bankovnictví kontrolujte, zda odpovídá doména přihlašovací stránky. Toto platí vždy, když někam zadáváte své osobní nebo přihlašovací údaje;
  • Aktualizovat software, antivirový program, firewall;
  • Během, nebo po takovémto podezřelém hovoru, si zaznamenejte údaje, které Vám útočník sdělil (jména, e-mailové adresy, čísla účtů, odkazy na webové stránky, apod.)

por. Ing. Bc. Barbora Schneeweissová
tisková mluvčí
24. června 2022

Odkazy do noveho okna

podezřelý

podezřelý 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem