Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Místo dopravní nehody

Zveřejnění podle ustanovení § 5 odst. 3 zákona č. 106/1999 Sb. 

Žadatel požádal o následující informace: 

Chtěl jsem se zeptat na prvotní a neodkladné úkony na místě dopravní nehody a to zejména na protokol o dopravní nehodě a jeho vyplnění (do jaké doby jej policista povinen vyplní) včetně části ohledání místa dopravní nehody?
Dále policista na místě vytěží účastníky dopravní nehody, aniž by je poučil, kdy ale nesepíše o tom úřední záznam o vytěžení ani ve věci si neučiní žádné poznámky.
Do jaké doby je policista povinen sepsat tento úřední záznam nebo zda jej může sepsat, až jak se mu bude chtít třeba i týden či měsíc po dopravní nehodě?
Proč policie ve věci neprovádí poučení a zda je policista před vytěžením povinen účastníky nějak poučit?
Proč, když policista na místě má potřebnou techniku tento záznam nemá v povinnost sepsat na místě?

Policie České republiky sdělila žadateli na základě vyjádření Ředitelství služby dopravní policie Policejního prezidia ČR následující informace:

Ve své žádosti se dotazujete na prvotní a neodkladné úkony na místě dopravní nehody, a to zejména na vyplňování protokolu o dopravní nehodě, dále pak žádáte o informace k sepisování úředních záznamů v souvislosti s vytěžením účastníků dopravní nehody.

Povinný subjekt Vám na úvod obecně sděluje, že policisté se při šetření a zpracování dopravních nehod řídí zejména zákonem č. 250/2016 Sb., o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich, zákonem č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním, zákonem č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů, zákonem č.  273/2008 Sb., o Policii České republiky a dále příslušnými interními akty řízení, zejména pokynem policejního prezidenta č. 300/2020, kterým se upravuje postup na úseku bezpečnosti a plynulosti silničního provozu a pokynem ředitele ředitelství služby dopravní policie Policejního prezidia České republiky č. 1/2021, kterým se upravuje činnost při šetření silničních dopravních nehod.

K otázce č. 1 týkající se vyplnění protokolu o dopravní nehodě (dále jen „protokol“) včetně části ohledání místa (dále jen „ohledání“) Vám povinný subjekt sděluje, že nikde není upravena povinnost policisty sepsat protokol včetně ohledání na místě dopravní nehody. Protokol může policista sepsat v zákonné lhůtě pro zpracování spisového materiálu, tj. v době, než bude spisový materiál dopravní nehody předán jinému orgánu, který v dané věci bude dále konat potřebné úkony nebo v dané věci rozhodovat.

K otázce č. 2 týkající se sepsání úředního záznamu o vytěžení účastníků dopravní nehod Vám povinný subjekt sděluje, nikde není upravena povinnost policisty sepsat úřední záznam o vytěžení na místě dopravní nehody. Úřední záznam může policista sepsat v zákonné lhůtě pro zpracování spisového materiálu, tj. v době, než bude spisový materiál dopravní nehody předán jinému orgánu, který v dané věci bude dále konat potřebné úkony nebo v dané věci rozhodovat.

K otázce č. 3 týkající se neprovedení poučení účastníků ve věci a povinnosti policisty poučit účastníky před vytěžením Vám povinný subjekt sděluje, že policista se obecně řídí ust. § 13 zákona č. 273/2008 Sb., o Policii České republiky.

K otázce č. 4 týkající se povinnosti sepsání záznamu na místě dopravní nehody, když pro jeho sepsání má policista potřebnou techniku, Vám povinný subjekt sděluje, že tento záznam policista nemusí sepsat na místě dopravní nehody např. v případech, že se jedná o situace, kdy mu to nedovolí další okolnosti. Dále se odkazujeme na odpovědi k otázkám č. 1 a č. 2.

pplk. JUDr. Lucie Žárská, 22. 7. 2022

vytisknout  e-mailem