Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Pardubický kraj - název

Policie České republiky – KŘP Pardubického kraje

Mimořádná situace v Poličských Strojírnách a. s

SVITAVSKO - Denně aktualizované zprávy. 

Aktualizace:

V sobotu 11. března 2017 byl ukončen společný zásah složek IZS v Poličských strojírnách. Na místě mimořádné události jsme ukončili svoji činnost a místo havárie jsme předali majiteli. Prověřování výbuchu z naší strany nadále pokračuje, k příčině se budeme moci vyjádřit až po skončení prověřování a vypracování znaleckých posudků.
11. března 2017
por. Bc. Lenka Vilímková

 

Během dnešního dne stále probíhá ze strany vyšetřovatelů a pyrotechniků ohledání místa činu.
28. února 2017
por. Bc. Eva Maturová

Vyšetřovatel spolu s pyrotechniky ohledávali místo činu. V odpoledních hodinách proběhl v trhací jámě jeden řízený odpal munice. Okolní obyvatelé byli včas informování.  
27. února 2017 (19.30)
por. Mgr. Hana Kaizarová

Dnes policisté a pyrotechnici ukončili  dokumentování vynášené munice z haly. V odpoledních hodinách majitel munice provedl 4 řízené odpaly poškozené munice v trhací jámě uvnitř areálu. Starostové okolních obcí byli včas o odstřelech informovaní.

Při čištění místa pro sutiny z místa výbuchu, které se začnou vyvážet zítra, pomáhala těžká technika policie i hasičů. Zítra krajský vyšetřovatel začne ohledávat místo činu.

V 19:00 jsme předali areál Poličských strojíren jejich majiteli. Perimetr se zmenšil na okolí místa výbuchu a přilehlé haly. Zákaz vstupu je ohraničen policejní páskou. Policisté tuto oblast hlídají.
26. února 2017 (19:30)
por. Mgr. Hana Kaizarová

 


Ráno pyrotechnici spolu s pořádkovou jednotkou Pardubického kraje a speciální pořádkovou jednotkou z Brna propátrali perimetr vně objektu firmy. Odpoledne našli v tomto prostoru jeden kus neaktivní munice. Je to stejný typ, jako byly předchozí nálezy. Perimetr vně areálu byl v odpoledních hodinách zrušený, zůstává perimetr ohraničený plotem areálu.

Dopoledne krajský vyšetřovatel ve spolupráci s pyrotechnikem dokumentoval munici v hale sousedící s místem výbuchu. Poté nepoškozenou munici vynášeli pyrotechnici spolu s hasiči mimo halu a po kontrole si ji převzal majitel.
25. února 2017
por. Mgr. Hana Kaizarová
 


Ráno dorazila do areálu těžká technika. Jedná se o stroj BRDM a hasicí tank. Policejní vrtulník s termovizí provedl monitoring areálu z výšky. Na základě vyhodnocení informací a videoáznamů štáb s pyrotechniky rozhodl o provedení základního průzkumu haly pyrotechniky a hasiči. Po průzkumu byl v odpoledních hodinách nasazen větší počet policistů, kteří propátrali část perimetru okolo silnice a evakuovaných obytných domů. Po 18:00 se mohli obyvatelé vrátit do svých domovů a silnice II/360 ve směru na Korouhev byla zprůjezdněna s omezením (zákaz zastavení na uvedené silnici).

Od včerejšího večera byl třikrát oznámen nález munice v prostoru perimetru. Nebezpečí výbuchu nehrozilo. 

Starostové okolních obcí byli opětovně vyzvání, aby informovali občany o zákazu vstupu do ohraničeného prostoru z důvodu jejich bezpečnosti.

O probíhajících záchranných a likvidačních pracích byl vyrozuměn hejtman, zástupci místní samosprávy a manažeři dotčených firem.

24. února 2017 (18:20)
por. Mgr. Hana Kaizarová
tisková mluvčí

Za dosud nezjištěných okolností došlo v areálu Poličských strojíren u Poličky k iniciaci, následnému požáru a výbuchům uloženého materiálu. V místě události došlo ke třem těžkým, sedmi středně těžkým a k deseti lehkým zraněním. Mezi zraněnými jsou tři zasahující hasiči. Dle předběžného odhadu přesahuje škoda částku pět milionů korun.

V odpoledních hodinách probíhaly v areálu podniku záchranné práce. Po konzultaci s pyrotechnickou službou došlo k vymezení bezpečného prostoru v okruhu dvanácti set metrů od ohniska výbuchu a k evakuaci obyvatel žijících v bezprostřední blízkosti areálu. Nezbytným opatřením bylo uzavření silnice II/360 ve směru na Korouhev. Z důvodů zajištění bezpečnosti zasahujících složek byla ve večerních hodinách ukončena činnost na místě. Policie České republiky a Hasičský záchranný sbor i nadále zůstávají v areálu k monitorování situace.

Vyšetřovatel Krajského ředitelství Policie Pardubického kraje zahájil úkony trestního řízení pro trestný čin obecného ohrožení z nedbalosti. Dnes v dopoledních hodinách se na místě události sejde štáb Integrovaného záchranného systému a bude rozhodnuto o následujícím postupu. Na místo byla povolána těžká technika zasahující ve Vrběticích, která by měla umožnit pyrotechnické službě přístup k místu výbuchu.

24. února 2017
por. Mgr. Hana Kaizarová
tisková mluvčí

Odkazy do noveho okna

Polička 1

Polička 1 

Detailní náhled

Polička 2

Polička 2 

Detailní náhled

Polička 3

Polička 3 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem