Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Mezinárodní operace - ochrana autorských práv

Kriminalisté NCOZ se zapojili do 2 mezinárodních operací v oblasti kybernetické kriminality. 

1.
Dne 25. srpna 2020 se specialisté na kybernetickou kriminalitu Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) zapojili do mezinárodní operace, která se týkala ochrany autorských práv.

Nezákonnou distribuci filmových děl měla provádět organizovaná skupina nazvaná SPARKS. Ta podle předběžného odhadu měla filmovým studiím způsobit škodu ve výši minimálně 10 milionů USD. Na území České republiky prováděli specialisté NCOZ úkony trestního řízení na dvou místech (akademické půdě), kde byly „pirátské nahrávky“ skupinou SPARKS tajně a bez vědomí institucí uloženy. Kriminalisté NCOZ na základě žádosti o právní pomoc ze strany Ministerstva spravedlnosti USA zajistili data o celkovém objemu  90TB. Do operace byly zapojeny i justiční orgány České republiky, konkrétně státní zastupitelství na krajské úrovni a příslušné soudy.

Skupina SPARKS měla pomocí počítačů a specializovaného software pořizovat nelegální kopie DVD a Blue-Ray disků, přičemž kopie filmových děl ještě před oficiálním datem uvedení na trh měla ukládat na předem připravená datová úložiště.  Další členové uvedené skupiny měli zajistit zpřístupnění takto pirátsky získaných filmových děl, kdy konkrétní filmové tituly měly být sdíleny pomocí peer-to-peer sítě, streamovaných webů, případně torrentového připojení.

Ve spolupráci orgánů činných v trestním řízení 18 zemí s podporou Eurojustu a Europolu byly po celém světě (mimo jiné v Severní Americe, Evropě a Asii) převedeny do stavu offline desítky serverů kontrolovaných skupinou SPARKS. Skupina tyto servery měla využívat k nelegálnímu ukládání a šíření obsahu chráněného autorskými právy po celém světě. Z trestné činnosti na úseku autorských práv jsou obviněny tři osoby. Trestní řízení je vedeno v USA.

2.                          
Kriminalisté NCOZ se v červnu 2020 aktivně účastnili mezinárodní operace španělské policie, v rámci které byla odhalena skupina osob, která měla nelegálně provozovat televizní signál pomocí internetu, tedy tzv. IPTV. Skupina měla neoprávněně distribuovat stovky televizních kanálů v desítkách zemí celého světa. Skupina osob provozovala servery, které zajišťovaly sdílení TV kanálů pro zákazníky, kteří žili v domnění, že platí za legální službu. Škoda způsobená poškozeným společnostem byla vyčíslena na desítky milionů EUR.  

Specialisté na kybernetickou kriminalitu NCOZ prováděli složité zajišťovací úkony v jedné pražské hostingové společnosti s cílem zajistit a předat španělským úřadům dostatek důkazního materiálu. Zároveň naši specialisté poskytovali technické informace dalším orgánům (např. z Německa) k IP provozu, který měly podezřelé osoby používat k nezákonné činnosti mimo území České republiky, ale pod hlavičkou české hostingové společnosti.

Věc byla realizována v rámci evropského vyšetřovacího příkazu a operaci zaštiťovaly na území České republiky příslušné justiční orgány.


plk. Mgr. Jaroslav Ibehej
NCOZ SKPV
7. září 2020

vytisknout  e-mailem