Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Mezinárodní konference v Polsku

Konference na téma „Domácí násilí“ umožnila předat zkušenosti účastníkům obou zemí. 

Glucholazy, Prudnik, Nysa – tři města v Polské republice, kde si po tři dny (5. - 7. října 2009) předávali informace a poznatky policisté a zástupci různých organizací.

K setkání českých a polských policistů a zástupců organizací, zabývajících se problematikou domácího násilí, došlo v rámci Operačního programu přeshraniční spolupráce Česká republika – Polská republika 2007-2013, Euroregion Praděd. 

 

Policie vnímá problém domácího násilí jako závažný. Proto byli konferenci přítomni také představitelé Krajského ředitelství policie Severomoravského kraje Ostrava: plk. Mgr. Tomáš Tuhý, náměstek pro zřízení kraje a plk. Ing. Martin Hrinko, Ph.D., náměstek pro vnější službu. Jako další se konference zúčastnili pracovníci různých útvarů a služeb severomoravské policie i krajského ředitelství policie v Opole a zástupci Ministerstva vnitra ČR a Polska. Kromě uniformovaných účastníků byli přítomni zástupci krajských a okresních úřadů obou sousedících států, neziskových organizací, zabývajících se výchovou dětí a mládeže z rodin, ve kterých došlo k problému domácího násilí.

 

V České republice i v Polsku je metoda postupu řešení problematiky domácího násilí rozdílná, a to v mnoha aspektech. Vzhledem ke značnému rozsahu tohoto společenského negativního jevu byly především vyzvednuty nejdůležitější rozdíly. U našich severních sousedů dodnes chybí např. institut vykázání násilníka z bytu, který je v podmínkách České republiky používán již druhým rokem s poměrně velkým úspěchem opatření proti osobě násilníka. Rovněž pak skutečnost, že násilník v Polsku zůstává doma a byt opouští žena s dětmi, je pro kolegy v Polsku svazující.

 

V České republice od počátku zavedení do praxe byl institut vykázání nejvíce využíván právě v okresech severní Moravy. Velmi dobrý přístup policie v této oblasti a úzká spolupráce s institucemi, které se problémy týraných osob zabývají, přispěl k tomu, že se o těchto donedávna tabuizovaných problémech v současné době již otevřeně hovoří. Ohrožené osoby již vědí, kde mohou v případě potřeby hledat pomoc. Policie má dnes již proti násilníkům prostředky a stává se samozřejmostí, že i nekompromisní postoj policie vůči násilníkům má svůj preventivní účinek.

 

Dlouhodobé zkušenosti s řešením problematiky domácího násilí mají policisté Městského ředitelství policie v Ostravě, kteří od počátku vytvořili specializovanou skupinu policistů. Ti byli na uvedenou problematiku speciálně proškoleni a prioritně se jí v rámci výkonu služby věnují. Tyto podrobné zkušenosti byly prezentovány přímo na konferenci. 

 

Prezentace vybraných zástupců policie a institucí postupně na konferenci nastínily problém tématu a jednotlivé vstupy byly okamžitě konzultovány přítomnými z obou států. Setkání rozhodně pozitivně přispělo k doplnění praktických zkušeností v dané problematice nejen policistům a představitelům úřadů, ale také sociálním pracovníkům při práci s rodinami, nejen v oblasti výchovy dětí a mládeže.

 

Problematika domácího násilí je velmi komplikovaná a jedná se o problém, vyžadující dlouhodobé řešení. Je to mnohdy doslova mravenčí práce s obětmi domácího násilí, které nenacházejí oporu ani v nejbližší rodině. Tato konference přispěla k tomu, že zástupci všech zúčastněných organizací si uvědomili, že jen společným úsilím je možné dosáhnout hmatatelných výsledků při ochraně obětí domácího násilí.

 

Všichni přítomni měli možnost osobně navštívit Krajské a Okresní ředitelství policie a výchovná zařízení organizací ve třech polských městech. Celkovou atmosféru konference, včetně návštěvy úřadů i zařízení pro výchovu dětí v Glucholazích, Prudniku a Nyse je možné shlédnout v přiložené fotogalerii.

 

por. Ing. Stanislav Sobol

vytisknout  e-mailem