Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Máte dobrý výhled z vozidla? Jak to dopadlo?

V rámci Motosalonu změří policisté zájemcům propustnost skel na vozidle.  

Zájem o změření skel na vozidle předčil očekávání policistů. Za čtyři hodiny jsme uspokojili 158 zájemců o změření propustnosti skel jejich aut. Výsledky nedopadly moc dobře, i když je samozřejmé, že nás navštívili většinou ti, kteří tušili, že "zatemnění" nemají v pořádku. Z téměř 160 přistavených vozidel by prošla 4 auta. Rekordmanem se stal řidič, jehož speciálně upravené přední okno vykázalo propustnost od 23% až po 2,6% u horního okraje. Mezi řidiči se našel i jeden hříšník, který měl v rozporu s předpisy tónované i čelní sklo. Mnoho řidičů se také podivovalo nad "profesionalitou" firem, které zřejmě kvůli zisku jako na běžícím pásu lepí na již z výroby (přesně na hranici)  ztmavená skla.  Policisty naopak potěšil řidič Volkswagenu, který po zjištění tristní hodnoty 18% přistavil svůj vůz k opětovné kontrole už bez stržených fólií. Výsledné dílo pak pochopitelně nesplňuje normy. Napodruhé tak prošel bez problémů. Jeho příběh je také modelový: Auto koupil už upravené. 

por. Pavel Šváb, 10.03.2012

Závady na vozidle, které ohrožují bezpečnost provozu na pozemních komunikacích

(1) Jsou-li na vozidle závady, které ohrožují bezpečnost provozu na pozemních komunikacích, nesmí být vozidlo užito v provozu na pozemních komunikacích, s výjimkou nouzového dojetí (§ 5 odst. 1 písm. e) zákona č. 361/2000 Sb..)
………………….
(3) Závadou podle odstavce 1 v zasklení vozidla je vždy
……….
b) zatemnění čelního skla na propustnost zjevně nižší než 75 % nebo zatemnění předního bočního skla na propustnost zjevně nižší než 70 %.
 

V rámci jedné z našich preventivních kontrol (1.3.2012), byli řidiči výsledky velmi nemile překvapeni. Přes fakt, že měli certifikát (viz foto), jejich vozidla hrubě nevyhověla normám.  

Přestupek lze řešit v blokovém řízení:

do 2 000 Kč (pro řidiče)
do 5 000 Kč (pokud je řidič i provozovatelem vozidla)

V rámci Motosalonu v sobotu 10.3. 2012 od 10-14 hodin změří policisté zájemcům propustnost skel na vozidle. Zdarma a bez rizika sankce. Po tomto datu už budou policisté nekompromisní. Stanoviště bude v prostoru před budovou bývalého TUZEXU (9. brána)

por. Pavel šváb, 05.03.2012

Zvukový záznam a foto níže:

 

vytisknout  e-mailem