Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihočeského kraje

Lupiči s "palcátem" jsou v cele

Jihočeský kraj - Za loupežným přepadením z února je mezinárodní organizovaná skupina násilníků... 

Společnou realizací jihočeské a rakouské policie koncem minulého týdne objasnili, krajští kriminalisté s táborskými kolegy, závažnou loupež z konce února pod názvem PALCÁT. Policisté společně zadrželi osm členů organizovaného gangu, pět osob bylo zadrženo v Rakousku a tři osoby v Praze, Písku a Strakonicích. Na území České republiky operovala a nebezpečné pachatele zadržela jihočeská zásahová jednotka, v Rakousku pak policejní Kobra.

Tato skupina vymyslela a naplánovala loupežné přepadení. Parta si mezi sebou měla rozdělit, podle jednotlivých úloh, několik milionů. Chtěli loupit, krást, ale také pravděpodobně své oběti mučit, snad aby vyzradili ukryté cennosti či peníze.  Po naplánování, nakoupení lupičského nářadí, vyrazila skupina v několika vozech do Tábora. Maskovaní pachatelé násilně vnikli nad ránem 27. února letošního roku do rodinného domu na okraji Tábora. V domě napadli majitele, kterého při vloupání vzbudili a ten se následně přepadení bránil. Útočníci nakonec z domu utekli. Naplánovaná loupež tak nedopadla podle jejich představ. Na místě dokonce zanechali tašku s obuví a velmi specifický palcát, který použili při vloupání i útoku na majitele domu a další připravený „vercajk“. Ostatní ze skupiny hlídali okolí a zajišťovali odvoz z místa činu.

Z české strany řídil skupinu pan R…Z rakouské strany přijela opravdu mezinárodní sebranka, Turek, Iránec, dva Rakušané a Češka ze Strakonic, žijící dlouhodobě v Rakousku. Kriminální zkušenosti mají všichni, není jim cizí ani obchod s drogami. Připraveny měli i zbraně. S českou částí se rakouská skupina potkala na parkovišti jednoho obchodního domu a celá banda vyrazila směr Tábor.

Plán měli, nepočítali však, že vzbudí majitele domu a nepočítali ani s jeho obranou, loupež se jim tak vymkla, nepovedla se a oni z místa utekli. Zanechali na místě několik stop a jedna z nich nakonec kriminalisty jihočeské policie dovedla na stopu celé skupiny.

Všech osm je v celách v Rakousku a Čechách, obviněni jsou ze závažného zločinu loupeže, porušování domovní svobody, spáchaných formou spolupachatelství. V případě odsouzení jim hrozí trest odnětí svobody v délce osmi až patnácti let. Kriminalistům z Tábora a Českých Budějovic se tak povedl opravdu velmi dobrý kousek, přesto však zůstal jeden otazník, proč útočili palcátem a kde ho vzali?

mjr. Mgr. Bc. Jiří Matzner, krpc.pio@pcr.cz

19. listopadu 2019

Odkazy do noveho okna

LP Tábor V

LP Tábor V 

Detailní náhled

LP Tábor IV

LP Tábor IV 

Detailní náhled

LP Tábor III

LP Tábor III 

Detailní náhled

LP Tábor II

LP Tábor II 

Detailní náhled

LP Tábor I

LP Tábor I 

Detailní náhled

Palcát II

Palcát II 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem