Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Lupič skončil v pasti...

23. díl pravidelného seriálu Práva "Z policejních spisů" 

Je 23. února 2010 těsně před 18.00 hodinou. V jednom z nákupních center Ostravy stojí u pultu s uzeninami sympatický pár. Pohledná,  pětadvacetiletá, mladá žena se svým přítelem sportovního vzezření, o kterém jen zasvěcení vědí, že včerejšího dne oslavil již 37 narozeniny.  Mezi ty zasvěcené patří také ostravští pátrači.
Důvod je prostý. Na uvedeného muže byl vydán  dne 15.1.2009 soudcem Krajského soudu Ostrava příkaz k dodání do výkonu trestu. A tak zatímco oba jmenovaní se plně věnují výběru  z velkého sortimentu uzenin, sjíždějí se ke dvojici podezřele prázdné nákupní vozíky. Celkem pět. Vytvoří kolem dvojice kruh a pak to přijde. Jeden z policistů se legitimuje, prostorem zazní notoricky známé výzvy: „Jménem zákona...“
Hledaný se nezmohl na aktivní odpor. Byla mu přiložena pouta a služebním vozidlem byl převezen na nejbližší policejní oddělení. Také přítelkyně tuší, že spadla klec a tak se vše obejde bez obvyklých scén a podobných nepříjemností. Po více než roce tak skončila pečlivá práce ostravských pátračů, o které bylo již v této rubrice napsáno mnoho řádků.
Pojďme se dnes více věnovat samotné osobě hledaného, v našem případě pravomocně odsouzeného muže z Ostravy. Ten za svou trestnou činnost spáchanou společně s dalšími deseti společníky vyfasoval nakonec osm let a šest měsíců. Výše trestu plně koresponduje s trestnou činností, kterou tehdy teprve 25letý muž spáchal, respektive která mu byla prokázána.
Kromě leasingových podvodů a krádeží, se tento mladík podílel na dvou velkých loupežích, které v roce 1998 značně zaměstnaly nejen ostravskou kriminálku, ale hlavně její krajské kolegy. Obě loupeže tehdy vybočovaly z obvyklých měřítek, a to jak způsobem provedení i předmětem zájmu, stejně tak způsobenou škodou. První z násilných činů se odehrál v brzkých ranních hodinách dne 1.3. 1998 v objektu střeženém strážní službou. Tři pachatelé maskováni kuklami zaskočili strážného ve vestibulu hlavní budovy, když se vracel z obhlídky objektu. Než se muž stačil vzpamatovat, ležel na zemi a byl spoután pouty. Těmito jej neznámí útočnici zamkli v šatně k topení a upozornili jej, že pokud bude zticha, nic se mu nestane.  Spoutaného muže našla zaměstnankyně jedné z firem. Žena se nemohla na ostrahu dozvonit, když chtěla vstoupit do uzamčené budovy.
Pachatelé se činili a ze sedmi kanceláří odcizili počítače i vše, co mělo nějakou větší hodnotu. Tyto věci pak z areálu firmy odvezli  vozidlem zn. Mercedes Sprinter, které rovněž zmizelo z nádvoří firmy. Celková škoda se vyšplhala na částku 1 494 000 korun.
Další velkou ranou povedené party bylo „pouhé“ vloupání do objektu firmy, obchodující s tzv. bílým zbožím. Zmizely mikrovlnné trouby, pračky, myčky, varné desky, vestavné trouby a další, vše v celkové hodnotě 1 134 000 korun.
Vrcholným kouskem bylo pak loupežné přepadení firmy s výpočetní technikou. Opět se tři maskovaní muži uchýlili k násilí, tentokrát vůči majiteli firmy. Muže překvapili ve večerních hodinách přímo v jeho kanceláři. Byl nejprve oslepen pepřovým sprejem, spoután pouty na rukou a nakonec znehybněn lepící páskou, kterou mu pachatelé omotali nohy. V tomto případě byla poškozeným vyčíslena škoda převyšující dva milióny korun, představující zmizelou výpočetní techniku.
Kriminálka měla plné ruce práce. Vždyť takové případy tady dlouho nebyly a z vyhodnocení posledního loupežného přepadení vyplývalo, že pachatele přitvrzují. Záhy se však objevily první úspěchy v podobě konkrétních informací z kriminálního prostředí. Udat takové množství zboží sebou nese  pro pachatele určitá rizika. Důležitou roli při objasnění případu sehrála operativní technika a úspěch slavili opět naši služební psi, při identifikaci pachatelů dle pachových stop zajištěných na místě činu.
Část odcizených věcí byla zajištěna na domovních prohlídkách provedených u tehdy podezřelých osob.  Soud pak velmi složitě a dlouho hledal podíl jednotlivých obžalovaných na poměrně rozsáhlé, závažné trestné činnosti. Po mnoha odvoláních padl rozsudek, který je už pravomocný a v konečném důsledku přiřknul našemu dnes již 37letému muži nejvyšší trest ze všech.
 

 

 

Při pátrání po podezřelých a při jejich sledování policisté využili také kamerové záznamy. Foto Policie ČR.

Článek byl napsán  pro deník Právo plk.  Mgr. Tomášem  Landsfeldem, ředitelem Městského ředitelství  policie Ostrava, a je  zveřejňován v seriálu Práva "Z policejních spisů" .

vytisknout  e-mailem