Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Lupič se zaměřoval na benzínové pumpy

KRAJ VYSOČINA - Kriminalisté objasnili sérii osmi loupežných přepadení 

Osm loupežných přepadení herny, benzínových čerpacích stanic a pobočky bankovního ústavu spáchaných na území kraje Vysočina objasnili kriminalisté z Odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.
 
Sedmadvacetiletého slovenského státního příslušníka, který dlouhodobě žil v České republice v Brtnici na Jihlavsku, kriminalisté obvinili ze spáchání zvlášť závažného zločinu loupeže. V sedmi případech se loupeží dopustil sám a v jednom případě loupil společně s dosud blíže neustanoveným spolupachatelem. Obviněný je svobodný a v době loupeží byl bez pracovního poměru. V minulosti byl již jednou pravomocně odsouzen pro majetkovou trestnou činnost. V současné době je ve výkonu trestu odnětí svobody ve věznici v Pardubicích.
 
Loupežná přepadení pachatel uskutečňoval v období od 11. května 2009 do 18. ledna 2010. Tři loupežná přepadení provedl v průběhu měsíce června roku 2009. Na jedno místo se vrátil opakovně. Při osmi loupežných přepadeních způsobil celkovou škodu převyšující částku 580.000 korun.
 
Jak uvedl vyšetřovatel případu kpt. Mgr. Michal Laška, prvního loupežného přepadení se dopustil 11. května 2009. V Jihlavě na ulici Demlova přepadl kolem druhé hodiny v noci hernu Casino Admiral. Lupič byl ozbrojen plynovou pistolí a maskovaný černou kuklou s vyříznutými otvory pro oči. Na obsluhu herny namířil pistoli a předložil list papíru, na kterém měl napsáno „peníze, cigarety“. Pod pohrůžkou namířené pistole přinutil obsluhu herny k vydání číšnické peněženky s finanční hotovostí a cigaret.
 
Dne 25. května 2009 kolem 23.00 hodin přepadl benzínovou čerpací stanici v Humpolci. „Společným jmenovatelem všech loupeží bylo pachatelovo maskování tmavým oblečením, na hlavě černá kukla a v ruce plynová pistole. I v tomto případě své požadavky předložil napsané na listu papíru,“ doplnil vyšetřovatel.
 
Čerpací stanici na okraji obce Hladov na Jihlavsku lupič přepadl 4. června 2009 krátce před třetí hodnou ranní. Opět maskován a s plynovou pistolí v ruce vstoupil dovnitř a po opakované slovní výzvě „dělej, dělej, honem“ přinutil obsluhu k vydání peněz, cigaret a dobíjecích kuponů různých operátorů. Po loupeži z místa činu utekl.
 
V Třebíči na ulici Pražská přepadl 10. června 2009 kolem půl čtvrté ráno další čerpací stanici. S pistolí v ruce a maskovaný kuklou vstoupil dovnitř a u prodejního pultu namířil pistoli na obsluhu stanice. Po slovní výzvě „penijaze“ ji přinutil k vydání finanční hotovosti.
 
K další loupeži došlo dne 23. června 2009 kolem 22.00 hodin, kdy pachatel přepadl čerpací stanici v Želetavě. „Pachatel vyčkal, až obsluha benzínové čerpací stanice po zavírací hodině vyjde ven a poté jí s pistolí v ruce zastoupil cestu se slovy „naval prachy“ ji natlačil zpět do prodejny a přinutil k vydání peněz z pokladny, dobíjecích kuponů různých operátorů a cigaret,“ upřesnil kpt. Mgr. Michal Laška.
 
V Hamrech nad Sázavou přepadl dne 7. srpna 2009 kolem třetí hodny nad ránem místní čerpací stanici. Na obsluhu namířil pistoli a se slovy „davaj, davaj, peníze“ ji přinutil k otevření příruční pokladny. Poté se snažil sám vytáhnout rukou peníze, což se mu nepodařilo. Proto uchopil celý plastový zásobník z pokladny i s finanční částkou a z místa utekl.
 
Dvakrát v průběhu pěti měsíců si za cíl přepadení vybral stejnou pobočku peněžního ústavu. Dne 15. září 2009 kolem desáté hodiny dopoledne přepadl společně  s blíže neustanoveným pachatelem pobočku České spořitelny v Brtnici. Pachatelé byli ozbrojeni plynovou pistolí a zápalnou lahví naplněnou hořlavinou. Oba byli v době loupeže maskovaní kuklami a šátky přes obličej. Vešli do pobočky a hrozili použitím zápalné lahve vůči pracovnici banky a poté pohrůžkou použití zbraně. Bankovní úřednici tak donutili k vydání peněz. Z místa činu utekli a poté odjeli předem připraveným osobním vozidlem.
Do Brtnice, na stejné místo, se obviněný pachatel vrátil sám 18. ledna 2010. Krátce po osmnácté hodině se schoval v průjezdu domu v blízkosti vstupních dveří do pobočky České spořitelny. Když pracovnice vycházely ven z banky, namířil na ně pistoli a natlačil je zpět dovnitř. Opakovaně je vyzval k vydání peněz a ke zvýšení své hrozby vystřelil z pistole do vzduchu. Pracovnice donutil k odemčení trezoru a vydání finanční částky. Z místa ihned utekl a poté odjel osobním vozidlem, které měl zaparkované nedaleko místa přepadení.
Za pokračující zvlášť závažný zločin loupeže hrozí pachateli trest odnětí svobody v trvání pěti až dvanácti let.
 
mjr. JUDr. Dana Čírtková, vrchní komisař
28. duben 2011 
Odkazy do noveho okna

Loupežné přepadení 1

Loupežné přepadení 1 

Detailní náhled

Loupežné přepadení 2

Loupežné přepadení 2 

Detailní náhled

Loupežné přepadení 3

Loupežné přepadení 3 

Detailní náhled

Loupežné přepadení 4

Loupežné přepadení 4 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem