Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Letní prázdniny jsou tady

KRAJ – Chraňte si svůj majetek, dodržujte bezpečnost jak svou, tak i svých blízkých. 

V období, ke kterému neodmyslitelně patří jak kempování, táboření, návštěvy kulturních akcí či pouhé oddávání se odpočinku na plovárnách, koupalištích či u vodních ploch, nezapomínejte na bezpečnost svou i svých věcí.

Každoročně policisté v průběhu letních prázdnin řeší mnohé případy spojené s krádežemi věcí či vloupání do rekreačních objektů chat a chalup. Důležitým aspektem však stále zůstává zejména opatrnost v tom, jak zabezpečit či ochránit svůj majetek. Ať to jsou byť i jen věci osobní potřeby jako peněženky a mobilní telefony nebo také vybavení, které si chataři a chalupáři nebo kempaři přivážejí do míst svého oddechu, je důležité míti na paměti, nedávat zlodějům šanci.

V případech, kdy „podvratný živel“ využije chvilky nepozornosti a ukradne, na co přijde, je často na vině laxnost či neobezřetnost majitelů věcí. Nenechávejte věci bez dozoru, nestavte je nikomu na obdiv, zabezpečte si svůj majetek tak, aby jej nebylo možné snadno odcizit. Neopouštějte odložené věci v domnění, že během okamžiku je přeci nemůže nikdo ukrást. Můžete být nepříjemně překvapeni, s jakou rychlostí a jak efektivně lapkové „úřadují“. I na malou chvíli si berte osobní věci, zejména ty cenné, vždy s sebou. Na chatách, chalupách nebo i hotelech a v kempech, řádně uzamykejte při svém odchodu, nenechávejte věci ležet na místech, která jsou pro pachatele snadno dostupná.

Hotely, ale i kempy již nabízejí řady možností při ochraně a zabezpečení vašich cenností. Trezory nebo i bezpečnostní schránky na recepcích jsou v podstatě již standardem.

Chaty a chalupy vhodně zabezpečte proti vniknutí. Vždy se přesvědčte, že jste uzavřeli okna, uzamkli dveře a hodnotné vybavení máte na vhodných místech, která nejsou vidět zvenčí, například oknem. Využívejte certifikované bezpečnostní systémy. Informujte své sousedy, na které máte spolehnutí o tom, že chalupu, byt či dům opouštíte. Domluvte se, ať vám objekt občas zkontrolují. Neponechávejte v okolí chalup žádné věci, kterými můžete pachateli usnadnit vloupání do objektu (např. nářadí, žebříky, apod.)Zabezpečte se logo celé.png

Vozidla parkujte na místech k tomu určených. Investujte několik korun za parkování na hlídaném parkovišti. Přesvědčte se, že jste uzamkli svůj vůz, okna, že jsou zavřená, víko kufru doléhá a střešní okno je v poloze zajištěno. Neponechávejte nic cenného ve středovém panelu, na palubní desce nebo na sedačkách. Zapněte další pomocné zabezpečovací prvky, je-li jimi automobil vybaven.

Jízdní kola a motocykly si zajistěte shodnými atestovanými zámky, řetězy, bezpečnostními zámky kotoučových brzd apod. Existují také bezpečnostní prvky na bázi vyhledávání pomocí navigačních GPRS modulů. Opět platí – parkujte tam, kde víte, že nedáte zlodějům šanci. V areálech, na hlídaných a zabezpečených parkovištích, na plochách k tomu určených.

Chodci jsou nedílnou součástí letních prázdnin v místech turistických zajímavostí, v okolí vodních ploch, u kempů či v chatových oblastech. S tím je spojená také zvýšená doprava. Nezapomínejte na pohyb chodců v místech, která nejsou obvyklá. Chodci a cyklisté jsou v období zejména letních prázdnin aktivní i ve večerních hodinách v úsecích, kde v průběhu zbytku roku skoro nejsou. Dávejte pozor na pobíhající hrající si děti, ale také na výskyt čtyřnohých miláčků, kteří mohou být příčinou nenadálých dopravních komplikací.
Řídíte-li, vždy v těchto lokalitách raději sundejte nohu z plynu, snižte rychlost nebo úplně zastavte. Před výpravou v plechovém miláčkovi zkontrolujte světlomety, čistotu zorného pole.
Jako chodci buďte vybaveni reflexními prvky, využívejte tu část vozovky, na které máte ze zákona možnost se pohybovat.

Jízdní kola pro provoz na pozemních komunikacích musí splňovat zákonné podmínky. Osvětlení, odrazky. Zkontrolujte si je před jízdou. Raději doplňte svůj cyklooděv o reflexní prvky.

Pamatujte však také na fakt, že alkohol není za volantem ani za řídítky tolerován.

Více o projektu „Zabezpečte se! Chraňte majetek sobě i svým sousedům“, naleznete zde.

O projektu „Stop vloupání“, můžete shlédnout zde.

Statistiky za uplynulý rok 2018 a rok 2019 k 2. červenci.

Rok 2018 Rok 2019
- poměrná část roku
Krádeže vloupáním do ubytovacích objektů 21 17
Vloupání do víkendových chat 106 107
Krádeže kapesní 110 36
Krádeže motorových vozidel dvoustopých 245 77
Krádeže motorvých vozidel jednostopých 33 15
Krádeže věcí z aut 319 141
Krádeže jízdních kol 206 59

3. července 2019
por. Bc. Vojtěch Robovský
Oddělení tisku a prevence
Liberec

vytisknout  e-mailem