Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Led z nákladního vozu prorazil čelní sklo

KLADENSKO – Neočištěná vozidla od ledu, či sněhu je velmi nebezpečné. 

Kladenští policisté opět upozorňují řidiče, aby usedali za volant odpočatí a plně se za jízdy věnovali řízení. Pouze obezřetností a dodržováním předpisů silničního provozu lze snížit počet dopravních nehod na našich pozemních komunikacích. Policie dále upozorňuje řidiče, aby v době nepříznivého počasí v podzimních a zimních měsících, kdy jsou silnice kluzké, v ranních a nočních hodinách bývá snížená viditelnost vlivem mlhového oparu a dochází i k námraze na komunikaci, aby zvýšili svoji pozornost a přizpůsobili jízdu stavu a povaze vozovky a povětrnostním podmínkám.

Policisté z kladenského dopravního inspektorátu vyjížděli dne 6. února 2019 k dopravní nehodě, která byla oznámena na pozemní komunikaci č.1/16 nedaleko obce Velvary ve směru na Slaný.

Z projíždějící nákladní soupravy spadl kus ledu na protijedoucí osobní vozidlo tovární značky Škoda Fabia a prorazil čelní sklo. Řidička se vylekala, ale přesto velmi dobře zareagovala a se svým vozidlem zastavila v odstavném pruhu. Střepy se vysypaly dovnitř vozidla a došlo od nich k poranění jednašedesátileté řidičky. Na místo byla přivolána posádka ZZS, která ženu ošetřila na místě. K žádnému jinému zranění nedošlo.

Škoda byla vyčíslena na částku 1 000,-Kč.

Dopravní nehoda je v šetření.

Policie opět upozorňuje řidiče.

Před jízdou odstraňte sněhovou vrstvu a led z celého povrchu vozidla, včetně námrazy na sklech oken. Nejlépe ze všech oken, neboť čelní okno k řádnému výhledu vskutku nepostačí. V případě zamlžení, či námrazy skel zevnitř je nutné tuto námrazu také odstranit, a to před započetím jízdy. Nikdy se nespoléhejte  na „rychlé ofouknutí“ ventilátorem během jízdy. Při čistění oken opatrně uvolněte přimrzlé stěrače a i z nich námrazu odstraňte. Neopomeňte na sníh a námrazu na světlometech, neboť vrstva sněhu, či ledu  značně snižuje jejich svítivost. Zajistěte řádnou viditelnost registrační značky. Očistěte samozřejmě i zpětná zrcátka a poté zkontrolujte jejich správné seřízení. Odstraňte zachycený a umrzlý sníh za jednotlivými koly na lapačích nečistot.

Důkladná očista platí i pro řidiče nákladních vozidel, dodávek, či tahačů s návěsem. Především u vozidel s plachtovou střechou hrozí vytvoření kaluže vody, která například přes noc snadno zmrzne v mohutný kus ledu. Dále se během jízdy může tento i několika kilogramový segment, ať již vlivem rychlosti, brzdění, tlaku vzduchu, odstředivé síly, či nerovnosti na vozovce bez kontroly uvolnit a způsobit vážné škody na majetku nebo zdraví.

Pozor: Odstranit sníh a led z povrchu vozidla je jednou ze základních povinností řidiče! Za porušení této povinnosti může být řidičům příkazem na místě uložena pokuta až 2.000,- Kč. Ve správním řízení hrozí 2.500,- Kč.
 

nprap. Jana Šteinerová

tisková mluvčí

P ČR  Kladno

11. února 2019

vytisknout  e-mailem