Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

KUZMA – osmý ročník začíná!

Ostravští policisté zahájí osmý ročník oblíbeného speciálního kurzu pro děti, mládež a jejich čtyřnohé kamarády – kurz zodpovědného majitele městského psa neboli KUZMA. 

IMG_8948.JPGV letošním roce připravujeme dva běhy. Jarní v termínu od 20. dubna do 29. června a podzimní v termínu od 14. září do 16. listopadu. Kurz vedou zkušení policejní psovodi. Cílem kurzu je naučit mladé psovody, jak správně vycvičit svého psa. Předat jim základní rady a informace, jak se vyhnout konfliktním situacím a udělat z nich sehraný tým, který nebude ohrožovat své okolí. Absolventi kurzů se profilují jako mladí psovodi, kteří přijali odpovědnost za svého psa, umí předvídat konfliktní situace a svým chováním jsou dobrým příkladem, jak pro „pejskařskou“, tak „nepejskařskou“ veřejnost.
Kurz je určen pro mladé psovody ve věku od 12 do 18 let. Scházet se budou vždy ve středu od 15:30 hod. v policejním areálu v Ostravě Hulvákách. Nejčastěji v kurzu řešíme, že pes nepřibíhá na přivolání, mimo domov neposlouchá povely, štěkání na ostatní psy, agresivita vůči ostatním apod. Nováčkům kromě policejních psovodů jsou nápomocni i asistenti. Jsou to absolventi z minulých běhů, kteří jsou ochotni a schopni nováčkům poradit, ale i překonat prvotní ostych z komunikace s policistou. Ovladatelnost a poslušnost psa si mladí psovodi ověří na kynologických překážkách. Závěrem kurzu každého čeká krátké přezkoušení a předání osvědčení o absolvování kurzu. 

Kurz je pořádán zdarma. Rodiče si takto mohou ověřit, zda jejich dítě má opravdu zájem o kynologii. V případě hlubšího zájmu jsou účastníci kurzu odkazování na sportovní kluby. To, že kurz nese „své ovoce“ lze uvést na příkladu. V loňském podzimním běhu nejvýraznější pokrok udělal Jakub s labradorkou Amy. Před kurzem byla půlroční Amy velice fixovaná na matku malého psovoda. Byla zcela bez výcviku, poslušnost žádná a nebyla zvyklá na přítomnost jiných psů. Prostě neovladatelné stěně. Při absolvování kurzu se Amy ztotožnila s prostředím výcviku a ostatními psy. Naučila se vnímat a respektovat svého psovoda. Přes pamlsky začala plnit jednoduché cviky poslušnosti, naučila se přivolání a oblíbila si překážky. Jakub se naučil dávat jasné povely, pracovat s hlasem. Vztah mezi ním a Amy se upevnil. Vše ještě musí natrénovat v rušivém prostředí.

Všichni účastníci nesmí usnout na vavřínech a doporučené postupy trénovat dál. Motivací pro účastníky jarního kurzu je účast na kynologických ukázkách na Dni Policie, který se bude konat 18. června 2016 na Slezskoostravském hradě. V každém běhu se sešla skvělá parta dětí, která tráví volný čas nejen na cvičáku, ale i o víkendech na různých výletech či akcích. Díky iniciativě účastníků vznikl facebookový profil, ale i webové stránky. 

Přihláška do kurzu je k dispozici na webových stránkách policie www.policie.cz/t sekce akce a projekty. Řádně vyplněnou přihlášku zasílejte na Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje, skupina tisku a prevence, ul. 30. dubna 24, 702 00 do 8. dubna 2016. Počet míst v kurzu je omezen. V případě překročení limitu budete přesunuti do podzimního kurzu.  

por. Mgr. Kateřina Špoková
STP Ostrava
14. března 2016
 

vytisknout  e-mailem