Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Kurz antikonfliktních týmů

Ukrajinští policisté a zástupci Poradní mise Evropské unie pro Ukrajinu se zúčastnili Kurzu další odborné přípravy pro členy antikonfliktních týmů Policie ĆR v Brně 

Ve dnech 8. – 10. října 2018 se zúčastnilo 5 ukrajinských policistů z řad Národní policie Ukrajiny spolu se 2 zástupci Poradní mise Evropské Unie pro Ukrajinu (dále jen „EUAM UA“) Kurzu další odborné přípravy pro členy antikonfliktních týmů (dále jen „AKT“) Policie ČR v Brně. Projekt Bezpečnostní rozvojové spolupráce s Ukrajinou v oblasti „AKT“ byl schválen prvním náměstkem ministra vnitra JUDr. Ing. Jiřím Nováčkem.

Ředitelství služby pořádkové policie ve spolupráci (dále jen „ŘSPP“) s Útvarem policejního vzdělávání a služební přípravy, Vzdělávací zařízení Brno a Odborem mezinárodní spolupráce a EU MV ČR, pořádali již celkově 19. kurz tohoto typu. Úvodní den zahájil ředitel Vzdělávacího zařízení Brno plk. Mgr. Pavel Novotný a zástupce ŘSPP plk. Ing. Martina Aišmanová.

Ukrajinští zástupci měli možnost přihlížet školení a výcviku členů „AKT“. Nahlédli tak na způsob a styl školení této složky v českých podmínkách.  Za účasti kompletního multidisciplinárního lektorského týmu se zúčastnili společného cvičení se Speciální pořádkovou jednotkou Krajského ředitelství Jihomoravského kraje v rámci modelových situací.

Přijetí ukrajinské delegace navazuje na sérii úspěšných výjezdů českých lektorů na Ukrajinu v letech 2016 – 2018, kdy se ve spolupráci s EUAM UA podařilo vyškolit na 120 lektorů a Národní policie Ukrajiny si již nyní dokáže sama školit další policisty AKT.

Během závěrečné zpětné vazby z kurzu, sdělila koordinátorka „AKT“ v Kyjevě paní Viktorie AZAROVA: „Tým v Kyjevě je aktuálně složen ze 70 členů a ročně absolvuje až několik stovek bezpečnostních opatření. Celkově je tento koncept rozšířen do celkem 7 regionů Ukrajiny. Čeští policisté byli vůbec první, kteří nám od revoluce v roce 2014, předali know-how v oblasti „AKT“.

V Kyjevě dokonce vznikl profesionální „AKT“, což bylo doposud známo pouze ve skandinávských zemí.

15. října 2018, pplk. Mgr. Martin Koryčanský DiS.

vytisknout  e-mailem