Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Děti pijí stále více. Co Silvestr?

BRNO: Alkohol dostávají ve stále stejných podnicích 

Policisté samého srdce BRNA, tedy Obvodního oddělení Brno – Střed se s železnou pravidelností vypravují do diskoték a heren a kontrolují, zda je dodržován zákon ohledně zákazu nalévání alkoholu mladistvým.

Jak sami policisté uvádí, mladí lidé často svedou objednání alkoholu na neznámého kamaráda, než aby označili personál podniku. Nicméně fakt, že mladí lidé pravidelně konzumují alkohol a jedná se o stále stejné podniky je důležitou informací hlavně pro další instituce a orgány.


 

Čtyři prosincové akce brněnských policistů Obvodního oddělení Brno střed probíhaly od 16. prosince do 22. prosince 2009. Policisté se zaměřili na diskotéky a herny v ulicích Brandlova, Masarykova, Starobrněnská, Jánská, Rooseveltova, zkrátka centrum města. Do akcí bylo nasazováno vždy mezi 20- 25 policisty na každou kontrolu. Policisté vyráželi na diskotéky okolo 22. hodiny večerní a končili většinou ve 4 hodiny ráno druhého dne.

Kéž by bylo možné říci, že je vše v naprostém pořádku. Jak uvedl zástupce vedoucího Obvodního oddělení Brno Střed, npor. Bc. Jan Navrátil: „Vždy jsme našli mladistvé a opakovaně ve známých diskotékách na ulici Brandlova a ulici Jánská, takřka vždy se hladina alkoholu u těchto mladých lidí pohybovala okolo jedné promile.“

Jaké jsou tedy výsledky jednotlivých kontrol?

16. prosince 2009 policisté zkontrolovali 13 podniků v centru města.

Výsledek: 2x mladistvý pod vlivem alkoholu, 1x osoba bez dokladů.

18. prosince 2009 policisté zkontrolovali 17 diskoték a heren opět v centru města.

Výsledek: 6 mladistvých osob a 1 nezletilá dívka. 14 letá dívka nadýchala 1 promile alkoholu, policisté ji objevili na diskotéce na ulici Masarykova. Jedna z mladistvých dívek nadýchala pouze 0,2 promile alkoholu a přiznala se, stejně jako její přítel, že ji koupil jen jedno Malibu. To, že pozval na panáka mladistvou osobu si muž bude patrně pamatovat dlouho, protože za přestupek dostal uloženu pokutu na místě nezaplacenou na částku 1000 korun.

19. prosince 2009 stihli policisté z obvodního oddělení Brno – Střed o několik podniků méně, protože pátrali po pohřešované osobě, ale k jejich smutku byl úlovek o to větší.

Výsledek: kontrole podrobili 8 podniků a předvedli na služebnu 11 mladistvých pijáků alkoholu.

Dva dny před vánocemi, tedy v úterý 22. prosince si prohlédli policisté stejné podniky znovu.

Výsledek: policisté navštívili 7 diskoték a heren a nalezli zde opět 7 mladistvých podnapilých osob.


 

Zde se nabízí otázka, zda někdo mladistvé před závislostmi chrání?

Policisté vždy vyrozumívají orgány sociálně právní ochrany dětí, komunikují s úřady městských částí a v neposlední řadě komunikují s Českou obchodní inspekcí. Při každém záchytu mladistvého pod vlivem alkoholu je zajištěno předvedení na obvodní oddělení, tam musí mladý piják počkat, až si jej vyzvednou rodiče. Toto opatření není samoúčelné. Hladina alkoholu, která dospělému člověku nemusí ublížit může být pro mladistvého či dokonce dítě život ohrožující. Proto jsou opatření zaměřena hlavně na bezpečnost mladisvých osob. Předání do rukou rodičů může mít i výchovný charakter.


 

A jak se připravují policisté na Silvestrovský večer?

npor. Bc. Jan Navrátil potvrdil, že policisté jsou připraveni na dohled na veřejný pořádek. Pro občany to hlavně znamená bezpečnost na ulici, přecházení pouliční kriminalitě, vandalismu a v neposlední řadě i pomoci občanům města Brna obecně. Zástupce vedoucího Obvodního oddělení Brno – Střed také uvedl, že stav policistů ve službě bude proti běžným dnům navýšen. Hlavně policisté zaměří svoji pozornost na problémové lokality.


 

Prevence je však vždy důležitá u každého z nás.

Neberme si tedy na večírky cenné věci, nechejme je doma. Cizím lidem není dobré příliš důvěřovat, chodit s nimi do neznámých bytů a pod... se určitě nedoporučuje. Bezpečné je například vzít s sebou jen finanční částku na útratu, karty a další důležité doklady nechat raději doma. S alkoholem nezkoušejte řídit auto, nejen, že Vás to bude může stát sankci, ale především můžete ohrozit na životě sebe i druhé.
 

Policisté Policie České republiky Vám přejí krásnou silvestrovskou zábavu a šťastný vstup do roku 2010.

Přejí Vám co nejméně tragických událostí a návštěv policejních služeben.

 

Zpracovala: mjr. PhDr. Soňa Svobodová

vytisknout  e-mailem