Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Podvody ve virtuálním světě pokračují

KRAJ: Muž na Blanensku byl okraden o více než půl milionu korun. 

Policisté na Blanensku se v těchto dnech zabývají případem, kdy během jednoho dne přišel postupně o své úspory padesátiletý muž. Dosud neznámý pachatel přesvědčil poškozeného k instalaci programu AnyDesk. Zmíněný přístup, který je v poslední době spojený především s kryptoměnovými podvody, směřuje k tomu, aby podvodník získal vzdálený přístup k cizímu počítači. Což se potvrdilo i v tomto případě. Na dálku tak neznámá osoba provedla několik převodů na zahraniční účet. Částka provedených transakcí se tak vyšplhala téměř na 560 tisíc korun.

Tento případ není v Jihomoravském kraji ojedinělý. Jen za poslední měsíc přijali policisté na Blanensku dva podobné případy. První z poškozených přišel o částku téměř 150 tisíc korun, ve druhém případě se jednalo o částku bezmála 370 tisíc korun.

V tomto týdnu také policisté na Břeclavsku začali prověřovat podvodné jednání přes internet. Tento se týká virtuální měny. Událost začala tím, že žena chtěla proplatit peníze v bitcoinech ze své elektronické peněženky. Následně byla kontaktována podvodníky, kteří jí nabídli odkup této virtuální měny. Scénář se poté opakoval, tak jako v ostatních případech. Žena umožnila přístup ke svému účtu. Dosud neznámí pachatelé tak postupně převedli téměř 300 tisíc korun na cizí účet. Půjčku na účet oznamovatelky v hodnotě 800 tisíc korun, již podvodníci nestihli dokončit. Žena vše nahlásila policii, která se případem nyní zabývá.

Kriminalisté ve všech událostech zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu, prověřují veškeré informace směřující ke zjištění totožnosti zatím neznámých pachatelů. V případě dopadení jim hrozí trest odnětí svobody až na 8 let.

Znovu varujeme a lidem doporučujeme:

  • NEINSTALOVAT si do vlastních elektronických zařízení žádné programy, které umožňují dálkový přístup jiným osobám k našemu zařízení.
  • Cizím (anonymním) lidem NEPOVOLOVAT vstup do internetového bankovnictví.
  • NEREAGOVAT na virtuální velmi výhodné finanční transakce.
  • NESPOLUPRACOVAT na přeposílání finančních prostředků.
  • Pokud nerozumím oblasti virtuálních měn, nepouštím se do ŽÁDNÝCH investic a jiných podobných akcí.
  • NEREAGOVAT na žádosti o sdělení ověřovacího PINu.
  • Žádná banka k zablokování účtu NEPOTŘEBUJE údaje k Vaší bankovní kartě.

por. Mgr. Lenka Koryťáková, 3. února 2022

vytisknout  e-mailem