Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Kriminalita v prvním čtvrtletí

JIHLAVSKO: Zvýšil se počet trestných činů i objasněnost 

V prvních třech měsících letošního roku došlo na Jihlavsku k 677 trestným činům. Objasnit se jich policistům podařilo přes 48 procent. Ve stejném období loňského roku prověřovali policisté 555 trestných činů s objasněností přes 45 procent. V letošním roce se tak sice v porovnání s loňskem zvýšil počet trestných činů, policistům se ale podařilo zvýšit objasněnost. V prvním čtvrtletí letošního roku zahájili kriminalisté trestní stíhání 274 osob. Z tohoto počtu je 123 recidivistů, 26 žen a 12 mladistvých nebo nezletilých. 29 skutků bylo spácháno pod vlivem alkoholu.
 
„Největším podílem je v celkové kriminalitě zastoupena majetková trestná činnost. V prvních třech měsících letošního roku došlo k 321 těmto trestným činům,“ řekl plk. Mgr. Petr Petr, vedoucí Územního odboru Jihlava. Jak dále dodal, objasnit se do současné doby podařilo přes 32 procent. Do této oblasti kriminality patří krádeže vloupáním, a to nejčastěji do rekreačních chat, rodinných domů a prodejen. Krádeží vloupáním policisté prověřují 132, z nichž se podařilo téměř 48 procent objasnit. Dále do oblasti majetkové trestné činnosti patří krádeže prosté, z nichž jsou nejčastější krádeže pohonných hmot a vloupání do vozidel.
„V letošním roce se nám v prvních třech měsících podařilo dopadnout i pachatele, kteří se dopustili rozsáhlé majetkové trestné činnosti. Jednalo se např. o objasnění série vloupání do rekreačních chat, krádeží nafty a vloupání do sklepních kójí,“ přiblížil plk. Petr Petr. V některých případech přesáhla série krádeží pachatelů nejen hranice jihlavského okresu ale i Kraje Vysočina. Dopadený pachatel, který se zaměřoval na krádeže nafty, odcizil pohonné hmoty celkem ze čtyřiceti vozidel, kdy se především jednalo o traktory a nákladní vozidla. Došlo ke krádeži více než sedmi tisíc litrů nafty. Dále jsou ve vazební věznici v současné době muž a žena, kteří se vloupali do desítek rekreačních chat. Na konci března se kriminalistům podařilo dopadnout také pachatele, jehož cílem byly sklepní kóje. V poměrně krátké době se stačil vloupat do šestačtyřiceti sklepních kójí a dalších deseti krádeží se dopustil na jiných místech domů. Kromě území Kraje Vysočina se dopouštěl trestné činnosti i na Jindřichohradecku.
Mezi kurióznější majetkovou trestnou činnost patřilo vloupání do domu na konci ledna v menší obci na Třešťsku. Pachatel v domě zkonzumoval různé potraviny a alkohol. Silně opilý si svlečený do spodního prádla lehl v koupelně do vany napuštěné vodou a usnul. Odpoledne ho zde nalezla majitelka domu. Policejní inspektor následně sdělil osmačtyřicetiletému muži podezření ze spáchání dvou trestných činů.
 
Zvyšující se počet spáchaných trestných činů zaznamenali policisté v oblasti násilné trestné činnosti. V loňském roce prověřovali kriminalisté v období od ledna do konce března 29 násilných trestných činů, letos došlo ve stejném období již k celkem 45 násilným trestným činům. Největším podílem jsou v násilné trestné činnosti zastoupeny zločiny loupež, kterých kriminalisté v prvních třech měsících letošního roku prověřují 11. K poslednímu loupežnému přepadení prvního čtvrtletí došlo na konci března v Jihlavě. „Večer přepadl pachatel pětapadesátiletou ženu v parku u ulice Tyršova. Za použití násilí jí z ruky vytrhl kabelku a utekl,“ popsal plk. Petr Petr s tím, že se pachatele ještě týž den podařilo policistům dopadnout.
Dále kriminalisté v oblasti násilné trestné činnosti prověřují 7 případů ublížení na zdraví, 6 vydírání a po třech případech u přečinů nebezpečné vyhrožování a nebezpečné pronásledování.
Třiatřicetiletý muž z Jihlavy pronásledoval svoji manželku, se kterou je v rozvodovém řízení. V období dvou měsíců jí zaslal přes 1 200 sms zpráv, ve kterých ženu napadal vulgárními výrazy a vyhrožoval jí ublížením na zdraví. Bývalou manželku pronásleduje od loňského ledna devětadvacetiletý muž z Jihlavy. Opakovaně ji kontaktuje telefonicky i osobně, kdy ji zejména slovně napadá. Svoji agresi muž stupňuje a ženě začal vyhrožovat i usmrcením. Ve třetím případě je obětí nebezpečného pronásledování muž. Čtyřiašedesátiletý podezřelý vytrvale písemně kontaktuje poškozeného, od kterého měl pronajatý byt. Během tří měsíců mu poslal několik desítek dopisů a korespondenčních lístků, ve kterých vyhrožuje poškozenému újmou na zdraví a vulgárně ho uráží. Ve všech třech případech policisté pachatelům sdělili podezření ze spáchání přečinu nebezpečné pronásledování.
 
V oblasti hospodářské trestné činnosti zaevidovali kriminalisté v prvních třech měsících letošního roku 92 trestných činů, což je o dva méně než ve stejném období vloni. Objasnit se kriminalistům podařilo již téměř sedmačtyřicet procent případů. Nejčastěji páchaným trestným činem je v této oblasti podvod (26 případů) a dále skutky v souvislosti s neoprávněným držením platební karty (19 případů).
„Mezi poměrně rozšířenou trestnou činnost patří podvody páchané prostřednictvím internetu a to na aukčních portálech nebo na dalších stránkách nabízejících k prodeji různé zboží,“ řekl npor. Mgr. Miloš Dáňa, vedoucí oddělení hospodářské kriminality. Jak dále dodal, objednané zboží pachatelé ve skutečnosti nemají v těchto případech v úmyslu zájemcům dodat, chtějí od nich pouze vylákat peníze. Třiatřicetiletý muž z Telčska nabízel jako jednatel společnosti na internetu k prodeji zboží za výrazně nízké ceny. Lidé, kteří si zboží objednali a zaplatili, ho neobdrželi a neviděli už ani své peníze. Jeho trestnou činnost kriminalisté dále prověřují a počet podvedených bude ještě stoupat. Policisté prověřovali také podvodné aktivity na aukčním portálu osmatřicetiletého muže z Prahy. Nabízel k prodeji různé zboží, za které si nechal zaplatit, ale věci nedodal. Mezi podvedenými je i muž z Jihlavska.
Kriminalisté oddělení hospodářské kriminality se zabývali také třemi přečiny padělání a pozměnění veřejné listiny, kdy pachatelé, nezávisle na sobě, oslovili prostřednictvím internetu osoby, které jim na jejich žádost vyrobily falsifikát maturitního vysvědčení nebo výučního listu. Za padělanou listinu poté muži zaplatili. Jeden z podezřelých si výuční list pořídil za patnáct tisíc korun. K odhalení případu došlo při dopadení pachatelů na Teplicku, kteří padělali veřejné listiny. Kriminalisté mezi falzifikáty nalezli také padělané listiny mužů z Jihlavska, kteří buď u závěrečných zkoušek neprospěli nebo na dané škole vůbec nestudovali.
 
V prvním čtvrtletí letošního roku dále došlo k 141 trestným činům v oblasti zbývající kriminality. Do této oblasti patří přečin zanedbání povinné výživy (48 skutků), u kterého dochází dlouhodobě ke zvyšování počtu spáchaných činů, přečin ohrožení pod vlivem návykové látky (20 skutků), který je doménou řidičů vozidel, a dále do této kategorie patří např. přečin šíření poplašné zprávy. V polovině února odeslal pachatel prostřednictvím internetu na několik e-mailových adres zprávu, ze kterého vyplynulo podezření, že by mohlo v Jihlavě na ulici Kosovská dojít k násilnému bombovému útoku. Policisté začali okamžitě přijímat adekvátní opatření, podnikat kroky k vypátrání původce této zprávy a eliminovat riziko spojené s případným útokem. Ihned začali pátrat po pachateli. Přibližně během hodiny se policistům podařilo podezřelého muže vypátrat a zadržet. Devětatřicetiletý muž z Jihlavy byl obviněn ze spáchání přečinu šíření poplašné zprávy.
 
V oblasti drogové trestné činnosti došlo v prvním čtvrtletí letošního roku k 20 trestným činům, z nichž je v sedmdesáti procentech případů zahájeno trestní stíhání. Mezi objasněným případy je také odhalení dvou pěstíren konopí v městysi Luka nad Jihlavou a v Jihlavě na konci ledna. Kromě předmětů určených k urychlenému pěstování a čtyřiceti rostlin konopí kriminalisté zajistili ještě finanční hotovost a přibližně 100 gramů usušené marihuany.
 
por. Bc. Jana Kroutilová, komisař
17. dubna 2012
 
 

vytisknout  e-mailem