Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Kriminalita na Jihlavsku v prvním pololetí

JIHLAVSKO: Počet trestných činů se snížil a policistům se podařilo zvýšit objasněnost 

Letos došlo v prvních šesti měsících na Jihlavsku k celkem 1 126 trestným činům, z tohoto počtu se jich policistům podařilo do současné doby 47,87 % objasnit. Ve stejném období loňského roku došlo k celkem 1 253, z nichž policisté objasnili 43,26 %, a o rok dříve došlo k 1 254 trestným činům.
V letošním roce se tak v porovnání se stejným obdobím vloni snížil počet trestných činů o 127 skutků a policistům se podařilo zvýšit objasněnost.
 
V prvním pololetí letošního roku kriminalisté trestně stíhali celkem 503 osob (vloni jich bylo 483). Z tohoto počtu je 284 recidivistů, 64 žen a 29 osob mladších osmnácti let. U 62 trestných činů policisté zjistili, že se jich pachatel dopustil pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky. V prvních šesti měsících spáchaly osoby mladší osmnácti let celkem 25 trestných činů.
 
K nejvíce trestným činům došlo v prvním pololetí v Jihlavě a obcích v jejím okolí. Na území patřícím do působnosti Obvodního oddělení Jihlava prověřovali policisté celkem 801 trestných činů, z nichž se podařilo 47,57 % objasnit (vloni to bylo 956 trestných činů s objasněností 43,31 %). Na Polensku došlo v prvních šesti měsících k 109 trestným činům, objasnit se z tohoto počtu podařilo policistům 46,79 % (vloni to bylo 104 trestných činů s objasněností 42,31 %). Na Telčsku prověřovali policisté 107 trestných činů, z nichž je dosud objasněno 58,88 % (vloni to bylo 98 trestných činů s objasněností 42,86 %). Na Třešťsku došlo k 109 trestným činům, objasnit se policistům podařilo 40,37 % (vloni to bylo 95 trestných činů s objasněností 44,21 %).
 
Násilná trestná činnost
V prvním pololetí došlo na Jihlavsku k 84 násilným trestným činům, z nich kriminalisté objasnili 66,67 % případů (v loňském roce došlo ve stejném období k 89 násilným trestným činům, z nichž se podařilo objasnit 62,92 %).
V pěti případech policisté zjistili, že skutek spáchala osoba mladší osmnácti let, ve 32 se ho dopustil recidivista a v pěti žena, celkově policisté pro spáchání násilného trestného činu trestně stíhají 68 osob. U šesti násilných činů kriminalisté zjistili, že je pachatel spáchal pod vlivem alkoholu.
V letošním roce v porovnání s loňskem výrazně klesl počet loupeží, a to z dvanácti na šest (v roce 2012 bylo loupeží dokonce šestnáct), z loupežných přepadení spáchaných letos již kriminalisté všechny objasnili. V oblasti násilné trestné činnosti se značně snížil také počet případů porušování domovní svobody (z třiadvaceti na osm skutků). Naopak se letos výrazně zvýšil počet případů úmyslných ublížení na zdraví, vloni jich bylo v prvním pololetí třináct a letos 35.
Mezi letošními objasněnými loupežemi je lednové přepadení muže v Jihlavě, kterého na ulici fyzicky napadla, zranila a vzala mu peníze skupina mladíků. Dále se kriminalistům podařilo objasnit také loupežné přepadení rozvozce pizzy, kterého pachatelé ohrožovali střelnou zbraní. Kriminalisté objasnili také loupež, ke které došlo v jihlavské herně vloni v říjnu, odkud si ozbrojený pachatel odnesl přes sedmdesát tisíc korun.
Dále prověřují v oblasti násilné trestné činnosti také závažný případ útoku na policisty, při kterém v květnu v Jihlavě na zakročující hlídku najížděl automobilem ujíždějící řidič. 
 
 
Mravnostní trestná činnost
V jedenácti případech se v letošních prvních šesti měsících jednalo o mravnostní trestné činy, z nich kriminalisté do současnosti objasnili 90,91 % případů (v roce 2013 došlo ve stejném období k devíti mravnostním trestným činům). V souvislosti s objasněnými mravnostními delikty zahájili kriminalisté trestní stíhání celkem osmi osob.
V oblasti mravnostní trestné činnosti se kriminalistům podařilo dopadnout pachatele závažného případu sexuálního napadení, ke kterému došlo v únoru na jihlavském autobusovém nádraží, obětí zločinu se stala dvacetiletá žena a objasnili také znásilnění teprve šestnáctileté dívky, ke kterému došlo v dubnu na Jihlavsku na pastvině pro koně.
Kriminalistům se letos podařilo dopadnout také nebezpečného pachatele, který vloni na konci října v Jihlavě přepadl a znásilnil mladou ženu.
 
 
Majetková trestná činnost
Letos došlo v prvních šesti měsících na Jihlavsku k 556 majetkovým trestným činům. Objasnit se dosud policistům podařilo 27,34 % (vloni jich bylo v prvním pololetí spácháno 677 s objasněností 23,49 %). V 172 případech se jednalo o krádeže vloupáním, v 295 o krádeže prosté a 89 skutků jsou zbývající majetkové trestné činy.
Z kategorie krádeží vloupáním se pachatelé nejčastěji vloupali do rekreačních chat (29 případů) a rodinných domů (24 případů). Počet případů vloupání do rekreačních chat se ale v porovnání s loňským rokem znatelně snížil, a to o deset skutků.
V kategorii krádeží prostých odcizili nejčastěji pachatelé různé věci z vozidel, a to v 36 případech (vloni jich ale ve stejném období bylo 69). Ke snížení počtu spáchaných trestných činů došlo také u krádeží nafty, kde počet skutků klesl z 50 případů vloni na 22 letos. Tento pozitivní trend je také u krádeží jízdních kol, kde ze 42 trestných činů klesl počet na 24. Do kategorie krádeží prostých patří také kapesní krádeže (36 případů) a krádeže automobilů, kterých je patnáct, což je o jeden případ více než ve stejném období vloni.
Mezi zbývající majetkové trestné činy patří např. 57 případů poškození cizí věci (vloni jich bylo o deset méně) a 22 případů podvodu (o rok dříve došlo k 32 trestným činům).
V souvislosti s letošními objasněnými majetkovými trestnými činy zahájili kriminalisté trestní stíhání nebo sdělili podezření ze spáchání trestného činu celkem 134 pachatelům, z tohoto počtu je 92 recidivistů, čtyři mladiství, třináct žen a sedm nezletilých.
Mezi významné úspěchy při objasňování majetkové trestné činnosti patří dopadení pachatelů, kteří se dopustili série krádeží. V lednu objasnili policisté krádeže součástek vozidel v areálech firem a zemědělské usedlosti. V únoru dopadli ve dvou případech pachatele, kteří opakovaně kradli kabely na železniční trati na Polensku. Objasněná je také série vloupání do sběrného dvora v Telči a rozsáhlá série krádeží kabelů a jízdních kol, ke kterým docházelo v Jihlavě a pachatel při trestné činnosti způsobil celkovou škodu přes 270 tisíc korun.
Kriminalistům se letos podařilo také objasnit případ podvedení seniorky, ke kterému došlo v březnu loňského roku v Třešti, ženu pachatel, který se vydával za jejího vnuka, připravil o čtyřicet tisíc korun.
 
Hospodářská trestná činnost
V první polovině letošního roku došlo k 195 hospodářským trestným činům. Objasnit se policistům do současné doby podařilo 57,95 % (vloni došlo k 151 hospodářským trestným činům s objasněností 50,33 %). V souvislosti se spácháním hospodářského trestného činu zahájili kriminalisté trestní stíhání celkem 95 osob, z tohoto počtu je 35 recidivistů a 21 žen.
Z hospodářských trestných činů patří mezi nejčastěji páchané činy přečin podvod (41 skutků), trestné činy spáchané v souvislosti s neoprávněným držením platební karty (35 skutků) a přečin zpronevěra (16 skutků). Ke zvýšení počtu případů došlo u trestného činu pojistného podvodu, a to ze dvou skutků vloni na 19 letos, zvýšil se také počet případů padělání veřejné listiny ze dvou na jedenáct a případů padělání měny ze dvou skutků vloni na jedenáct letos.
Mezi objasněnými závažnými hospodářskými trestnými činy patří letos odhalení početné skupiny pachatelů, kteří se dopouštěli pojistných podvodů.
  
Ostatní trestná činnost
Ze zbývajících 280 trestných činů se policistům dosud podařilo objasnit 74,29 % případů. Nejčastěji páchaným činem je v této oblasti přečin maření výkonu úředního rozhodnutí, ke kterému letos došlo již sedmapadesátkrát, je to ale o 31 případů méně než ve stejném období vloni. Dále je to přečin zanedbání povinné výživy, kterých policisté prověřovali již 55, i v této kategorii se ale počet trestných činů v porovnání s loňskem snížil, a to o sedm skutků.  Ke snížení počtu spáchaných trestných činů došlo i u výtržnictví, a to z 32 vloni na 23 letos, a sprejerství z 23 případů na 14. Naopak se v letošním roce zvýšil počet spáchaných přečinů ohrožení pod vlivem návykové látky, a to z 32 případů na 40. Dále byl ve 27 případech trestný čin spáchán v souvislosti s dopravní nehodou.
Mezi zbývající trestnou činnost patří také drogová kriminalita, v první polovině letošního roku prověřovali kriminalisté v této oblasti 29 trestných činů, vloni jich bylo ve stejném období 31. Při potírání této trestné činnosti se kriminalisté zaměřují na odhalování varen pervitinu, distributory drog, pěstování konopí i šíření toxikomanie. Ze spáchání trestného činu bylo v první polovině letošního roku obviněno celkem 14 osob.
Mezi objasněnou drogovou trestnou činnost patří odhalení varny pervitinu při zákroku, který kriminalisté provedli v dubnu v rodinném domě v Jihlavě, kde zadrželi muže, který drogu vyráběl a distribuoval. Pěstírnu konopí odhalili v suterénu domu v Jihlavě, pachatel získanou marihuanu prodával a distribuoval také usušené lysohlávky
 
por. Bc. Jana Kroutilová, komisař
18. července 2014  

vytisknout  e-mailem