Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Kriminalistický ústav

Policie České republiky – Kriminalistický ústav

Kriminalistika ve fotografii na hradě Špilberk

Expozice výstavy Kriminalistika ve fotografii se z pražského Muzea Policie ČR (MUP) přesunula do prostor Muzea města Brna na hradě Špilberk. 

Až do konce srpna 2014 si návštěvníci Špilberku mohou prohlédnout více jak 50 fotografií, jež vybrala odborná porota ze 126 snímků zaslaných do fotografické soutěže na téma „kriminalistika ve fotografii“, kterou pořádal Kriminalistický ústav Praha Policie ČR (KÚP) ve spolupráci s MUP a Nadací policistů a hasičů u příležitosti oslav 55. výročí vzniku KÚP. Pět nejzdařilejších fotografií bylo vydraženo na benefičním koncertě Nadace policistů a hasičů dne 28. listopadu 2013 a částka 37 000 korun byla věnována na konto nadace. Tím byl splněn jeden z hlavních cílů akce, a to podpořit dobrou věc.  
 
Autory fotografií jsou policisté a občanští zaměstnanci Policie ČR. Fotografie přibližují svět kriminalistiky očima policistů - fotografů profesionálů či amatérů. Návštěvníci zde mohou spatřit snímky zajištěných stop pořízených na skutečných místech trestných činů i snímky naaranžované, kdy se autor reálným místem činu pouze inspiroval. K vidění jsou zajímavé umělecké fotografie zachycující pomůcky, prostředky či práci kriminalistických techniků (např. koláže daktyloskopických štětců, makrofotografie magnetických prášků, hmyzu, který pomáhá forenzním entomologům při určování doby úmrtí člověka, zviditelňování daktyloskopických stop na předmětech nebo snímání otisků prstů za účelem identifikace v rámci trestního řízení). Dále fotografie z odvětví balistiky, mechanoskopie, chemie či práce kriminalistického technika na místě činu. Nejvíce autorů a rovněž i vítězka do soutěže zaslala fotografii zachycující zviditelněné daktyloskopické stopy, respektive obrace papilárních linií.
 
Zahájení výstavy na hradě Špilberk proběhlo 14. května 2014 za účasti ředitele Muzea města Brna Pavla Cipriana, ředitele Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje Leoše Tržila a ředitele Kriminalistického ústavu Praha Pavla Koláře. Ředitelé výstavu společně zahájili symbolickým přestřižením policejní pásky.
 
Vzhledem k velkému zájmu široké veřejnosti bude výstava představena i v dalších krajích České republiky. Od září se přesune do Zlínského kraje.
  
(Více: http://www.spilberk.cz)
 
 
kpt. Mgr. Petra Srnková
Kriminalistický ústav Praha Policie ČR
16. května 2014
Odkazy do noveho okna

Výstava 01

Výstava 01 

Detailní náhled

Výstava 03

Výstava 03 

Detailní náhled

Výstava 05

Výstava 05 

Detailní náhled

Výstava 06

Výstava 06 

Detailní náhled

Výstava 08

Výstava 08 

Detailní náhled

Výstava 09

Výstava 09 

Detailní náhled

Výstava 12

Výstava 12 

Detailní náhled

Výstava 13

Výstava 13 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem