Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Kriminalisté zadrželi muže, který opakovaně nahlásil bombu ve Spolaně

MĚLNICKO - Hrozí mu až 5 let ve vězení. 

Včera, tj. 28. února 2024, přijalo operační středisko středočeské policie, na tísňové lince 158, oznámení o uložení nástražného výbušného systému v neratovické Spolaně. Anonym oznámil, že Spolanu zničí a ihned po oznámení zavěsil. Nejednalo se ale o první oznámení tohoto druhu, ale již 4., které policisté během několika měsíců museli řešit.

Na místo ihned, v brzkých ranních hodinách, vyjely všechny složky Integrovaného záchranného systému. Nejprve byli z objektu Spolany evakuováni zaměstnanci, kterých bylo téměř 400. Policisté pak na místo vyslali i služební kynology se služebními psy speciálně vycvičenými na vyhledávání výbušnin, kromě 2 středočeských psovodů přijeli vypomoci i kolegové z Prahy a Ústeckého kraje.

Po několika hodinové prověrce rozsáhlého objektu bylo vyloučeno uložení jakéhokoliv nebezpečného materiálu nebo nástražného výbušného systému a zaměstnanci se mohli vrátit zpět na pracoviště.

Týmu mělnických kriminalistů, který na objasnění a vypátrání anonyma, tohoto i předešlých oznámení, z července a září loňského roku a ledna letošního roku usilovně pracoval, se důkladným operativním šetřením podařilo zjistit osobu podezřelého 33letého muže, který byl po předchozím souhlasu se zadržením ze strany Okresního státního zastupitelství v Mělníku téhož dne v odpoledních hodinách zadržen.

Dnešního dne kriminalisté zahájili trestní zadrženého muže, kterého obvinili z pokračujícího přečinu šíření poplašné zprávy, za což mu hrozí až 5letý trest odnětí svobody.

Policisté žádné oznámení o uložení nástražného výbušného systému nikdy nepodceňují, okamžitě na něj reagují a vysílají všechny dostupné síly a prostředky na místo. Škoda, která  složkám IZS za zbytečné výjezdy vznikla, stejně tak škoda, která vznikla Spolaně nebyla dosud přesně vyčíslena, nicméně se bude pohybovat v řádu několika milionů korun.

por. Mgr. Pavel Truxa
tiskový mluvčí
29. února 2024

vytisknout  e-mailem